Světové trhy ovládla kvůli Řecku a Portugalsku nervozita

Jih Evropy opět přináší na trhy nervozitu. Poté, co agentura Standard and Poor's ohodnotila schopnosti Řecka a Portugalska sníženou známkou, Evropu ovládly výprodeje.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ztrácejí i hlavní indexy v Asii

Ztrácejí i hlavní indexy v Asii | Foto: AFP

Ty se přelily i na americké burzy, které v noci na dnešek zavíraly se ztrátami kolem dvou procent, a následně do Asie. Tam hlavní indexy po ránu ztrácejí desetiny až dvě procenta.

Důvodem jsou rostoucí obavy, že snížený rating Portugalska signalizuje rozšíření řeckých problémů do dalších zemí eurozóny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaroslav Brychta ve Světě o osmé Rádia Česko

Je tedy možné, že se Portugalsko stane dalším Řeckem, že se dostane do pozice, kdy se neobejde bez půjčky od mezinárodního společenství, a nebo Lisabon zvládne situaci sám?

Podle analytika X Trade Brokers Jaroslava Brychty je situace Portugalska rozhodně daleko lepší než situace Řecka. Variantu pomoci Evropské unie nebo Mezinárodního měnového fondu ale podle něj vyloučit nelze. Řekl to v rozhovoru pro Rádio Česko

„Přeci jenom ten řecký deficit jenom v tomto roce je zhruba kolem 8 - 8,5 procenta, to financování bude velké. A pokud nervozita dál poroste, tak se může dluhové financování dále prodražovat.“

„Samozřejmě v tomto případě záleží především na portugalských politicích, zda-li budou ochotni tnout do živého a nějak výrazně šetřit, což by trhy uklidnilo,“ upozornil Brychta.

Obavy z vývoje v dalších zemích

Podle některých expertů snížení portugalského ratingu potvrzuje obavy, že i další státy jižní Evropy, vedle Portugalska ještě Španělsko a Itálii, čekají velké problémy. S tím Jaroslav Brychta souhlasí.

„Musíme si uvědomit, proč se mohly státy v těch posledních měsících tak výrazně zadlužovat. Přišla výrazná monetární expanze, výrazné snížení úrokových sazeb, což se samozřejmě projevilo také na státních dluhopisech.“

„V poslední době jsme ale svědky toho, že ten polštář likvidity, ta přebytečná likvidita, se začíná z trhu pozvolna vytrácet, finanční instituce si začínají více vybírat, komu půjčí. A my vidíme, že ty rizikové investice, rizikové dluhopisy Řecka, Portugalska, tak začínají úrokové sazby samozřejmě stoupat.“

„A v momentě, kdy ten polštář likvidity se bude dále snižovat, volných peněz na trhu nebude takový dostatek, tak samozřejmě můžeme být svědky toho, že i ty další země budou svědky růstu svých výnosů, což je následně může dostávat do problémů,“ vysvětlil Brychta.

Roman Chlupatý, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme