Angličané řeší před volbami také imigrační politiku

Velká Británie řeší před parlamentními volbami ožehavé téma - imigrace. Po ekonomice se právě přistěhovalectví stalo pro voliče druhým nejnaléhavějším tématem. Situaci navíc zhoršila ekonomická krize, která u mnoha Britů vyvolala dojem, že cizinci jim ubírají pracovní místa.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Big Ben

Big Ben | Foto: europa.eu.int

Jedním ze zlomových momentů bylo rozšíření Evropské unie v roce 2004 o země střední a východní Evropy včetně Česka. Británie tehdy narozdíl od dalších zemí Unie otevřela dveře pro jejich občany, kteří mohli v zemi bez omezení pracovat.

Přehrát

00:00 / 00:00

O imigrační politice Velké Británii mluvil na Rádiu Česko londýnský spolupracovník Českého rozhlasu Ivan Kytka.

Lídr opozičních konzervativců David Cameron řekl, že otevření hranic v roce 2004 pro nové členské státy Evropské unie byla chyba a že imigrace je příliš vysoká.

Liberální demokraté naopak navrhli v rámci své předvolební kampaně, aby ilegálním imigrantům, kteří v Británii zůstávají déle než 10 let, byla udělena amnestie a mohli v zemi zůstat legálně.

Podle londýnského spolupracovníka Českého rozhlasu Ivana Kytky ale téma imigrace volby nijak neovlivní: „Neřekl bych, že to je dominantní téma současné kampaně, té skutečně dominuje ekonomika. Ale menší strany, které se snaží sebrat hlasy třem hlavním hráčům téma ilegální imigrace tu a tam rozehrávají. Přesto bych ale neřekl, že ostrost proti imigračních postojů bude rozhodovat o výsledku voleb příští týden.“

Ivan Kytka, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme