Pátrání po pohřešovaných dětech by se mělo zrychlit

Při pátrání po pohřešovaných dětech by se v těch nejzávažnějších případech měla zapojit i veřejnost. I proto bude ode dneška policie informace o dětech v konkrétních případech publikovat na svých internetových stránkách, odkud budou potom putovat do médií.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie. Ilustrační foto.

Policie. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Umožnit by to měla nová aplikace ministerstva vnitra. Touto cestou by se měly řešit hlavně případy pohřešovaných dětí mladších 15 let, jejichž život by mohl být ohrožen. Například tím, že nebudou mít u sebe léky, které musí užívat.

Přehrát

00:00 / 00:00

O novinkách v pátrání po pohřešovaných dětech mluvila v Ranním interview ředitelka odboru prevence kriminality ministerstva vnitra Jitka Gjuričová.

Novinka začne v praxi fungovat právě dnes po podpisu společného memoranda. Podle náměstka policejního prezidenta Viktora Čecha se případů ohrožení dítěte objevuje 10 až 15 za rok. V konkrétních případech se pak podle něj může nový systém využít i u jiných pátrání.

„V podstatě se nezříkáme, pakliže ten případ postrádá tato kritéria - může to být dítě starší 15 let, například dítě, které prokazatelně je psychicky nebo fyzicky handicapované či postrádá ten přístup k životu potřebným lékům, popřípadě další individuální posouzení.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak funguje nový systém pátrání po pohřešovaných dětech, vysvětlil ve Stalo se dnes náměstek policejního prezidenta Viktor Čech

„Můžou to být i osoby starší 18 let - to už je pak na policii, aby posoudila, že skutečně toto je ten stav, kdy potřebujeme alarmovat veřejnost, aby nám pomohla,“ dodal náměstek policejního prezidenta.

Podle ředitelky odboru prevence kriminality ministerstva vnitra Jitky Gjuričové se systém vytvořil na doporučení Evropské unie: „My jsme vlastně odpověděli na výzvu Evropské unie, která vyzývá své členské státy k tomu, aby vytvořily národní mechanismy pátrání po pohřešovaných dětech. Takže jsme vytvořili tento systém, ale musím říci, že v případech, které jsou k tomu vhodné, je možné tento systém využívat i pro osoby starší.“

Informace se k médiím dostane během několika sekund

Do projektu se zapojil i Český rozhlas, potvrdil jeho prozatímní generální ředitel Peter Duhan: „Při pátrání po pohřešovaných dětech jsou klíčové první hodiny, v této době policisté nejvíce potřebují pomoc veřejnosti. Ministerstvo vnitra proto na policejním webu připravilo aplikaci, která v zásadě velice rychle předá prvotní informaci o pohřešování spolupracujícím médiím, tedy i Českému rozhlasu.“

„V našem případě to znamená, že během několika sekund od okamžiku, kdy policie informaci uvolní, se zobrazí našim redaktorům a editorům. A Český rozhlas tak vlastně bez prodlení okamžitě odvysílá zprávu s popisem pohřešovaného dítěte,“ vysvětlil ředitel rozhlasu.

Veronika Malá, Lenka Rafaelová, Petr Král, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme