Peníze na podporu vědy by se měly rozdělovat efektivněji

Státní peníze na podporu vědy a výzkumu nejsou vynakládány efektivně. Plošná podpora bez kontroly výsledků rozvoji vědy nepomáhá. Prohlásil to dnes Vladimír Mařík, vedoucí katedry kybernetiky Fakulty elektrotechnické ČVUT na diskusním fóru o efektech podpory českého průmyslu, pořádaném vydavatelstvím EuroNews.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výzkum

Výzkum | Foto: Tiskový servis Evropské komise

I když slyšíme stížnosti, že Česká republika dává málo financí na školství, vědu a výzkum, z hlediska použití a přínosu je těch peněz až dost, myslí si Mařík:

„Z hlediska toho, jak jsou využity, je těch peněz opravdu hodně. Ale peníze se rozdávají rovnoměrně bez jakéhokoliv řízení, soustředění na určité priority nebo oblasti, kde máme šanci v celosvětovém měřítku uspět a kde také máme šanci našemu průmyslu pomoci do budoucna.“

Podle Maříka je česká ekonomika příliš malá na to, aby podporovala plošně všechny obory: „Měli bychom především na národní úrovni zanalyzovat v jaké jsme situaci, co budeme potřebovat v rozmezí 10 až 20 let, které obory mají šanci přinést něco pro náš průmysl a moderní služby, a do těch začíst investovat cíleně, nikoli jenom rozdělovat prostředky bez jakéhokoliv záměru a bez jakýchkoliv priorit.“

Jitka Hanžlová, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme