České firmy budou spolupracovat s Japonci na vývoji vesmírných technologií

Japonská organizace JASPA a česká Czech Space Alliance se dohodly na spolupráci ve vývoji vesmírných technologií a na společné práci na národních a mezinárodních inovačních projektech. Stalo se tak na pátých Česko-japonských technologických dnech, které pořádá v Tokiu agentura CzechInvest.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Z vesmíru proudí neuvěřitelné množství dat...

Z vesmíru proudí neuvěřitelné množství dat... | Foto: Fotobanka stock.xchng

Czech Space Alliance je asociací malých a středních firem, které se zabývají vývojem vesmírných technologií v České republice. Podle prezidenta této asociace Petra Bareše vesmírné projekty vyžadují mezinárodní spolupráci, takže asociace má veliký zájem na tom, aby si i právě v Japonsku vytvořila partnery mezi tamními firmami.

„Oblasti jsou například satelitní navigace, kde jak Evropa, tak Japonsko vyvíjí separátní systémy na navigaci a zde si určitě můžeme vyměňovat nějaké zkušenosti a specifické znalosti. Pak třeba v dálkovém průzkumu Země a vývoji jakýchkoliv technologií.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Czech Space Alliance se dohodla na spolupráci s Japonci

„U nás například máme velké kapacity vývojové v rámci rentgenových paprsků nebo třeba kapacitorii speciální do satelitů, takže určitě máme co nabídnout. Japonsko zase má velice širokou škálu znalostí, už teďka vypustili družici na Venuši, takže mají obrovské zkušenosti, řekl Bureš.“

Czech Space Alliance prozatím podle něj nezískala žádný velký konkrétní vesmírný projekt v Japonsku, ale na mnohých se pracuje - Česká republika je totiž teprve rok a půl členem Evropské vesmírné agentury.

„Museli jsme získat nějaké zkušenosti, abychom byli kredibilní. Teď už si myslím, že jsme v situaci, kdy něco můžeme nabídnout, ale dosud to bylo jenom takové, ‚že bychom rádi‘. Takže teprve teď se začínají vyvíjet konkrétní příležitosti.“

Do roku 1990 se tehdejší Československo zapojovalo do projektu Interkosmos, což byl kosmický program socialistických států. Jeho cílem byl výzkum a mírové využití kosmického prostoru. Zároveň to byla protiváha západoevropských programů tohoto zaměření.

Samostatné Česko si pak dalo v devadesátých letech pauzu, ale po vstupu do Evropské vesmírné agentury se naskytla opět šance podílet se na vesmírných projektech. Petr Bareš popisuje hlavní rozdíly:

Euro Space Center | Foto: Pavel Novák

„Tady jde o daleko víc než vracet se do té původní podoby, protože to, co jsme dělali a uměli, to byly technologie. A bylo to úplně mimo jakékoliv komerční konsiderace, to znamená, tenkrát to bylo všechno řízené státem, peníze byly udělovány a rozhodování bylo uděláno někde mimo ty lidi, kteří se zabývali tou technologií.“

„Dneska v rámci Evropské vesmírné agentury jde o to, aby ty projekty byly komerčně využitelné, aby na nich firmy vydělávaly, aby byly schopny potom z těch technologií vyvíjet produkty, které můžou prodávat. To je zásadní rozdíl.“

„Za ty poslední dva tři roky už jsme dokončili celou řadu velice významných projektů pro Evropskou vesmírnou agenturu a také pro Galileo, takže už máme velice dobré výsledky, můžeme poukázat na technologie, které už jsou velice vyvinuté, na světové úrovni,“ prohlásil Petr Bareš.

A jak doplnil, české firmy podnikající v letectví a kosmonautice se tedy od devadesátých let zaměřují nejvíce právě na Evropskou vesmírnou agenturu, ale i na Airbus, což je světový výrobce civilních letadel.

Tomáš Pavlíček, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme