Objev vědců z Masarykovy univerzity umožní předvídat průběh leukémie

Vědci z Masarykovy univerzity v Brně si nechali patentovat metodu, která umožňuje předvídat průběh leukémie. Lékařům by měl objev umožnit přesné stanovení léčby tak, že prý už nebude třeba, aby všichni pacienti podstoupili chemoterapii.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bílá krvinka

Bílá krvinka | Foto: Dough Research

Princip této metody přiblížil na Rádiu Česko člen výzkumného týmu z univerzitní Lékařské fakulty Boris Tichý:

Přehrát

00:00 / 00:00

O nové metodě předvídání průběhu leukémie hovořil Boris Tichý na Světě o třetí Rádia Česko

„Princip metody spočívá v detekci speciálních markerů, ukazatelů, to znamená molekul RNA, které kódují proteiny a které jsou specificky zvýšené v buňkách těch nemocných, kteří mají horší průběh onemocnění.“

„To znamená, my jsme schopni dopředu říct, jestli ten který pacient bude mít horší nebo mírnější průběh toho onemocnění.“

Jak upřesnil, tato diagnostika nepůjde uplatnit u všech nemocných s leukémií, ale je speciálně cílena na jeden typ leukémie - chronickou lymfocytární leukémii – která se v evropské dospělé populaci vyskytuje nejčastěji. „U ostatních leukémií je třeba hledat jiné markery.“

V současné době probíhají další testy tak, aby nová metoda mohla být uvedena do praxe. „Výhled je jeden až dva roky, než bude komerčně dostupná,“ doplnil Boris Tichý.

Václav Sochor, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme