Průzkum ČČK: Češi neumí poskytovat první pomoc

Uplynulý prodloužený víkend si vybral desítky lidských životů. 26 lidí zemřelo od pátku do úterý na domácích silnících a 9 lidí se během volných dnů utopilo.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soutěž mladých zdravotníků v dovednostech z první pomoci

Soutěž mladých zdravotníků v dovednostech z první pomoci | Foto: Český červený kříž Chrudim Český červený kříž Chrudim

Záchranáři vyjíždějí velmi často i v pracovních dnech, protože během prázdnin tradičně přibývá nehod a úrazů, při kterých jde o život. Lékaři ale upozorňují na to, že mnoho lidí u nás neumí zraněným poskytnout první pomoc.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poskytování první pomoci. Příspěvek Nadi Bělovské.

Podle informací Českého červeného kříže zemře při dopravních nehodách v Česku 8 až 10 procent lidí jenom proto, že jim nebyla poskytnuta první pomoc, což v roční statistice znamená zbytečné ztráty desítek životů.

To, že si lidé se situacemi, kdy se setkají s dopravní nehodou a jejími následky, nedovedou často poradit, potvrdil Rádiu Česko i ředitel středočeské záchranné služby Martin Houdek:

„Stává se bohužel velmi často, zejména u dopravních nehod, že přijíždíte k nehodě, kde stojí hlouček lidí ve velké vzdálenosti a pozorují, případně agresivně na nás pokřikují, že jsem přijeli pozdě a tak dále. Stává se to u těch dopravních nehod častěji, protože tam bývá krev a situace je daleko dramatičtější než u jiných stavů.“

Zábrana? Dotknout se zraněného

Fakt, že dobře poskytnout první pomoc neumí většina Čechů, dokazují podle prezidenta Českého červeného kříže Marka Jukla i aktuální průzkumy:

„Toto vychází z dotazníkových šetření, to znamená, že lidé takto sami ohodnotili svou schopnost poskytnout, nebo v tomto případě neposkytnout první pomoc. Zábranou může být z velké části obava toho člověka vůbec se někoho bezvládného dotknout a vůbec něco zkoušet. Ale myslím si, že lidé by se toho prostě bát neměli.“

Lepší něco, nežli nic

Ředitel středočeské záchranné služby Martin Houdek přitom jasně říká, že pro zraněného je vždycky lepší neprofesionální zákrok než vůbec žádný.

„Je vždycky lepší jakákoli laická pomoc než žádná, protože ty naše výsledky ukazují, že pokud je poskytnuta, tak prospívání pacientů je pak daleko lepší.“

Hlavní je uvolnit dýchací cesty

I laik by měl podle záchranářů dokázat poskytnout první pomoc člověku, který nedýchá nebo který hodně krvácí.

„Měl by zejména tomu člověku umět uvolnit dýchací cesty tak, aby dýchal. K tomu mnohdy stačí pouze toho člověka dát do stabilizované polohy, případně mu uvolnit dýchací cesty záklonem hlavy nebo vytažením jazyku. A potom zástava krvácení, protože to je život ohrožující stav. Čili nějakým způsobem, zaškrcením a tak dále, zastavit krvácení.“

Polštářek zraněnému nepomůže

I při těchto základních krocích dnes ale lidé často chybují, dodává ředitel středočeské záchranky, který také zároveň připomíná, čeho bychom se rozhodně měli při poskytování první pomoci vyvarovat:

„Nejhorší je, když přijedete, ať už k dopravní nehodě nebo k jiném závažnému stavu, kdy ten člověk je v bezvědomí případně nedýchá, a lidé mu v dobré vůli mu podloží hlavu polštářkem nebo případně něčím jiným, a tím už naprosto zneprůchodní dýchací cesty. Oni to dělají v dobré víře nebo myslí si, že tomu člověku uleví, ale je to ještě daleko horší. Čili to bych považoval za jednu ze zásadních a nejčastějších chyb.“

Autoškoly podceňují výuku první pomoci…

A proč lidé v Česku při poskytování první pomoci tak zásadně chybují nebo se jí dokonce vyhýbají? Podle odborníků je na vině špatný systém vzdělávání.

První pomoc se podle nich neučí dostatečně ani na školách, ani v autoškolách a ty by se na výuku zaměřit měly, dodává Martin Houdek:

„Vzdělávání je skutečně nedostatečné a kromě toho jeden kurs v rámci autoškoly, který mnohdy bývá spíše alibistický, na celý život nemůže stačit. Ty kursy by měly probíhat průběžně, periodicky, po roce, po dvou „

…a ani základní školy na tom nejsou nejlépe

Na základních školách se sice učitelé první pomoci věnují, výukových hodin je ale málo a jsou také často pouze teoretické, uvádí Marek Jukl z Českého červeného kříže:

„V současné době výuka první pomoci ve školách není zrovna ideální, byť třeba zásluhou ČČK je ročně vyškoleno asi 20 000 žáků základních škol. Ovšem v celkovém počtu není zas tak významný počet, protože není jednotný předmět, který by se výuce první pomoci věnoval. Ona tedy v těch rámcových vzdělávacích programech ta problematika zařazena je, ale je víceméně na každé škole, jak ji zahrne nebo nezahrne."

"Délka těch kursů může být různá. Dobrý základ poskytuje 12hodinový kurs, ale je možné poskytnou i kratší kursy. Ale kurs, který trvá hodinu, dvě, tři, čtyři v podstatě nemá žádný význam, protože předmětem toho kursu nemůže být pouze teoretické se seznámení s tím, jak první pomoc poskytovat, ale musí to být i praktický nácvik, jak zejména resuscitace na příslušných fantomech, tak i třeba jiných záležitostí.“

MŠMT: Výuka je dostatečná

Ministerstvo školství je nicméně přesvědčeno, že výuka první pomoci na prvním i druhém stupni je dostatečná, a proto zatím neplánuje, že by hodiny první pomoci nějak rozšiřovalo, říká mluvčí resortu Tomáš Bouška.

„Zatím takový podnět není na ministerstvu připraven, nemyslíme si, že je pro to důvod. Školy mají k doplnění učiva možnost využít nabídky řady subjektů, které nabízí i výchovně-vzdělávací programy zaměřené na tuto problematiku , ale výběr těchto programů je ryze v kompetenci ředitelů škol.“

Inspiraci lze najít v zahraničí

Podle prezidenta Českého červeného kříže Marka Jukla ale české vzdělávání má v oblasti první pomoci zatím rezervy. Česko by se podle něj v této oblasti mohlo inspirovat v zahraničí.

Pokud jde o práci s dětmi, tak si myslím, že na školách je první pomoc vyučována skutečně, to znamená nejenom teoreticky, že se o ní zmíní učitel v biologii, ale i praktickým nácvikem, což si myslím, že by mělo být jakýmsi ideálem i u nás.“

ČČK nabízí školení

Český červený kříž školám nabízí školení pedagogů a zapůjčuje jim některé potřebné pomůcky zdarma. Pokud mají o kurz první pomoci zájem dospělí, mohou se také obrátit buď na Červený kříž anebo na záchrannou službu. Ti už ale musí počítat s tím, že si školení zaplatí.

UŽITEČNÉ ODKAZY:
Český červený kříž
Zdravotnická záchranná služba hlavního města Prahy
Motožurnál

Marián Vojtek, Naďa Bělovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme