Obyvatelé Ralska se bouří proti obří solární elektrárně

Solární elektrárny v Česku stále rostou velkým tempem. Může za to zvýhodněná cena pro odkup energie z těchto elektráren. Mnohdy se ale investoři dostávají do sporu s místními obyvateli, kterým se nelíbí razantní zásah do krajiny, byť se jedná o takzvaně čistou energii. Příkladem je obec Ralsko, kde má do konce roku vyrůst jedna z největších solárních elektráren v Evropě. Místní se ale proti tomu bouří.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Solární panely

Solární panely | Foto: ČEZ

Podle propočtu médií by v okolí Ralska v severních Čechách měla vyrůst solární elektrárna o rozloze 280 fotbalových hřišť. Někteří obyvatelé Ralska ale mají pocit, že toho už je zkrátka moc a obrátili se na zastupitele, aby další sluneční elektrárny nepovolovali.

Přehrát

00:00 / 00:00

O kontroverzním projektu obří solární elektrárny v Ralsku mluvili na Radiožurnálu Miroslav Jánošek, člen občanského sdružení Naše Ralsko, vedoucí programu Energie hnutí Duha Martin Mikeska a manažer komunikace ČEZu Martin Schreier

„Solární energie jako taková nám nevadí. Vadí nám ale gigantické rozměry plánovaných elektráren v krajině a těsné blízkosti Kuřivod, centra obce Ralsko. Ralsko má asi 800 obyvatel, z nichž velká část žije ve čtyřech panelových domech. Žijeme tedy na malém prostoru, který by měl být celý obklopen solárními panely. Krajina by trpěla,“ říká Miroslav Jánošek, člen občanského sdružení Naše Ralsko a pokračuje:

„Solární elektrárna v Mimoni, která se staví ve zkrachovalé továrně, neničí krajinu. Tam to nevadí. Ale v Ralsku by obrovské plochy solárních panelů výrazně zasahovaly do krajiny, navíc by byly oplocené a my bychom si potom doma připadali jako ve vězení.“

„Na druhou stranu souhlasíme s výstavbou fotovoltaických panelů v průmyslových zónách, které Ralsko má. Tam jsou nejrůznější asfaltové plochy, pro které zastupitelstvo nedokázalo za posledních dvacet let sehnat investora,“ podotýká Jánošek.

Čachry s územním plánem?

„Umísťování solárních elektráren je vždy potřeba posuzovat i v kontextu ostatních zdrojů. Velké uhelné a jaderné elektrárny mají vliv na krajinný ráz násobně vyšší. I v samotném Ralsku vědí, jaký vliv má na krajinu těžba uranu louhováním kyselinou,“ uvádí vedoucí programu Energie hnutí Duha Martin Mikeska.

„85 procent Čechů si podle průzkumů přeje větší rozvoj solární energie v České republice. V současné době české sluneční elektrárny vyrábějí elektřinu zhruba pro 40 tisíc domácností. Nicméně jsou místa, kde by solární elektrárny stát neměly. Hnutí Duha se domnívá, že při projektování každé solární elektrárny by měly být splněny základní kritéria ochrany přírody i ochrany krajiny,“ říká Mikeska a dodává:

“Tu část projektu, který známe my, podporujeme, protože se jedná o výstavbu na brownfields. Jestli se ale budou kácet lesy nebo se zastaví louky, je to špatný projekt. Posuzovací roli ale nemáme my, ale místní a krajský úřad.“

Ralsko | Foto: Ivana Schöffelová

Miroslav Jánošek, člen občanského sdružení Naše Ralsko, ale oponuje: „Nejedná se ale jen o brownfields, ale i 70 hektarů lesa a unikátní stepi. Pozemky, na kterých má elektrárna vyrůst, byly prodávány jako louky a lesy. Město Ralsko má nyní jednat o novém územním plánu a v něm mají být tyto pozemky uvedeny již jako stavební. S tím nesouhlasíme.“

ČEZ si myje ruce

„V prvé řadě je třeba říci, že společnost ČEZ nerozvíjí žádné vlastní projekty fotovoltaických elektráren. Veškeré realizované fotovoltaické elektrárny jsou získávány akvizicí projektu nebo společností projekt vlastnící,“ reaguje na kritiku manažer komunikace ČEZu Martin Schreier.

ČEZ totiž projekt převzal, když koupil firmu eEnergy Ralsko.

„Výstavba byla zahájena na přelomu května a června. V tuto chvíli probíhají přípravné práce a začínáme usazovat nosné konstrukce. Instalovaná kapacita by měla činit 125 MW. Moderní elektrárna by měla být uvedena do provozu do konce roku 2010,“ pokračuje Schreier a dodává:

„Projekt disponuje všemi potřebnými povoleními. Elektrárna se nachází v odlehlých prostorách a i v místech, kde se dostává blíže lidským sídlům, se nepředpokládá významnější vliv na kvalitu života lidí.“

Jan Piroch, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme