Starostové obcí na Třebíčsku si stěžují na hlučné technoparty

Lidé i starostové obcí na Třebíčsku protestují proti technoparty. V Meziříčku ji pořádají na soukromé louce od začátku prázdnin každý víkend. Přilehlým vesnicím vadí hluk a někdy i nevhodné chování příznivců techno hudby. Starostové se proto dnes sešli v Jihlavě, aby situaci řešili.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

technoparty

technoparty | Foto: Pavel Pavlas

„Ke stížnosti nás vedlo to, že při akcích typu technoparty dochází k velkému hluku, takže obyvatelé okolních obcí nemůžou spát. V obcích žije velké množství starých lidí, jsou tam i nemocní, takže soužití s těmito akcemi je velice složité,“ vysvětlil starosta obce Krasonice ležící nedaleko mlýnu Skalák Pavel Veselý.

Přehrát

00:00 / 00:00

O problémech spojených s technoparty poblíž obce Meziříčko mluvili v poledních Ozvěnách dne Pavel Veselý, starosta obce Krasonice a Jiří Kos, náměstek ředitele pro odbornou činnost z krajské hygienické stanice Vysočina.

Podle něj se starostové okolních obcí snažili s organizátory technopárty, na kterou se sjelo asi tisíc lidí, domluvit, ale nebylo to možné: „My jsme je několikrát kontaktovali. S organizátory je ale těžká domluva. Oni používají argumenty, jako že si máme koupit vatu do uší a podobně. Je to velmi složité.“

Měření hlučnosti je k ničemu

Přivolaní hygienici při měření hlučnosti navíc zaznamenali jen mírné porušení povolených hlukových limitů. Starosta to vysvětluje tím, že při měření ‚technaři‘ hudbu vždycky ztlumí:

„Při jedné loňské akci bylo naměřeno překročení 17 decibelů. Pravda je, že při dalších měřeních už k tomu naměření nedošlo, ale je to z jednoho prostého důvodu, protože pracovníci, kteří to měří, jsou velmi rychle zaznamenáni a okamžitě dochází ke ztlumení. Takže mi v sousední vsi okamžitě víme, že pracovnice začala měřit tím, že poklesne intenzita hluku.“

Podle Veselého je největší problém ve špatné vymahatelnosti práva. S tím souhlasí i Jiří Kos, náměstek ředitele pro odbornou činnost z krajské hygienické stanice Vysočina: „Je opravdu velmi obtížné takovou akci ukončit okamžitě. My, abychom měli právní oprávnění, musíme realizovat měření, které nám zajišťuje zdravotní ústav, a z tohoto měření musí být k dispozici písemné sdělení v podobě protokolu. Je to zdlouhavé.“

Podle Veselého proto není možné uznat jako důkaz měření samotných obyvatel postižených obcí.

Lenka Rafaelová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme