Premiér bude jednat s odboráři o platech a zákoníku práce

O snižování platů ve státní správě a změnách zákoníku práce bude dnes jednat premiér s odboráři. Ti už dopředu pohrozili demonstracemi a stávkami v případě, že vláda zrealizuje své plány na desetiprocentní snížení mezd zaměstnanců, které platí stát.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Petr Nečas před zasedáním členů vlády

Premiér Petr Nečas před zasedáním členů vlády | Foto: Tomáš Adamec

Potvrdil to i předseda Českomoravské konference odborových svazů Jaroslav Zavadil: „Já předpokládám, že bude přihlíženo k našim návrhům. Jak se s tím naloží, to je jejich věc. Ale pak, samozřejmě, když se nám bude zdát, že to není zrovna na dobré cestě, tak může očekávat, že nějaká odezva na to bude.“

Podle premiéra Petra Nečase ale musí i zaměstnanci státu přijmout realitu, která nastala v době hospodářské krize - stejně jako lidé, kteří pracují pro soukromé firmy: Já znám firmy, kde se snižovaly platy o desítky procent. Tak proč, když je něco takového možné v podnikatelském sektoru není něco podobného možné ve veřejném sektoru?“

Přehrát

00:00 / 00:00

K tématu v Ozvěnách dne diskutovali předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil a Bedřich Danda, předseda Sdružení podnikatelů a živnostníků České republiky

Návrh Jaromíra Drábka na snížení platů státních ale zaměstnanců není konečnou verzí - ve Dvaceti minutách Radiožurnálu to nedávno řekl ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek.

Odborářům se ale nelíbí ani chystané zavedení pružnějších kont pracovní doby a zdvojnásobení lhůty, po kterou je možné pracovat na dohodu o provedení práce. Kritizují také řetězení smluv na dobu určitou.

Mechanismy komunikace

Předseda nejvýznamnější centrály, Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil v Ozvěnách dne řekl, že se s premiérem chce dohodnout na mechanismech projednávání. Kritizoval, že změny zákoníku práce neprošly řádným řízením. „Máme zájem o mechanismus projednávání mezi námi a vládou. Samozřejmě z toho nevyjímám tripartitu.“

Zavadil kritizoval, že odbory dostaly znění novely zákoníku práce a velmi málo času k připomínkám. „Principiálně to takto být nemůže.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil mluvil i ve Světě o jedné a k jednání odborů s vládou se vyslovil i Jaroslav Míl - prezident Svazu průmyslu a dopravy.

Bedřich Danda, předseda Sdružení podnikatelů a živnostníků České republiky v Ozvěnách dne připomněl, že odbory mají právo bránit práva zaměstnanců. Podle jeho názoru by státní zaměstnanci měli souhlasit se snížením platů, jak to učinili mnozí pracovníci soukromého sektoru.

¨“Vyjednávat se musí, ale musí se dojít ke kompromisu. Odbory musí v současné situaci slevit, stát na to nemá,“ konstatoval Danda. Zpochybnil také možnost odchodu pracovníků z veřejného do soukromého sektoru. „Kam by šli, kdo by je zaměstnal? My máme problémy zaměstnat naše lidi.“

Jaroslav Míl, prezident Svazu průmyslu a dopravy ve Světě o jedné řekl, že škrty budou v reálu okolo 40 miliard korun. „Druhá věc je, naše ekonomika je hnaná nikoli spotřebou, ale tím, jak se daří vyvážet do Německa a EU.“

„Myslím, že dojde k určitému přehodnocení škrtů v oblasti infrastruktury. Není to přeci jen o škrtání, ale o racionalitě, nevyhazovat peníze oknem,“ poznamenal Míle a vyslovil se pro zpřehlednění zákona o státním rozpočtu, snížení nákladů na státní správu a její zefektivnění. „Cesta přestat plýtvat!“

Milan Kopp, Václava Marešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme