Vinařské firmy musí stáhnout vína kvůli původu hroznů

Státní zemědělská a potravinářská inspekce odhalila podvody při vykazování původu hroznů. Jde o firmy České vinařské závody a Vinium Velké Pavlovice. Ty teď budou muset stahovat z oběhu vína, která z více než 1000 tun hroznů vyrobily. Produkt je sice zdravotně nezávadný, České vinařské závody a Vinium ale nemají hodnověrné doklady o původu hroznů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hrozny vína

Hrozny vína | Foto: Fotobanka stock.xchng

Překupníci jim sice dodali faktury od řady drobných vinařů, ty ale budou zřejmě falešné, vysvětluje Petra Hoferková ze zemědělské inspekce:

„Společnost Vinium si neověřovala, zda dodávané hrozny pocházejí od pěstitele deklarovaného na obchodních dokladech nebo výkupních lístcích, ani zda je možné, aby mohly být hrozny od pěstitele, vzhledem k rozloze jeho vinic, v daném objemu dodány.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O tématu hovořili v Ozvěnách dne Bronislav Pavelka a Martin Půček

„Kontrolou u vinařů, kteří byli na fakturách uvedeni jako pěstitelé hroznů, bylo zjištěno, že se hrozny použily pro vlastní spotřebu nebo je prodali zcela jiným společnostem. O skutečném původu vykoupených hroznů lze tedy jen spekulovat. Není vyloučeno, že pocházejí ze zahraničí,“ dodává Hoferková.

Podvody poškodily spotřebitele

S oběma společnostmi už Státní zemědělská a potravinářská inspekce zahájila správní řízení. Podle vedoucího oddělení vín brněnského inspektorátu Bronislava Pavelky byli v tomto případě poškozeni především spotřebitelé.

„Protože vína vyrobená z těchto hroznů neznámého původu byla deklarována a uváděna na trh jako jakostní vína odrůdová, což je ale chráněný tradiční výraz, který mohou používat pouze tuzemští - čeští nebo moravští - vinaři,“ upozorňuje Pavelka a dodává:

„Jestliže někdo doveze hrozny z nějakého členského státu EU, vyrobí z toho produkt, který je potom deklarován spotřebiteli jako jakostní víno odrůdové, čili tuzemské, tak bezesporu je spotřebitel uváděn v omyl a je klamán.“

To, že některá ‚tuzemská‘ vína nepochází z českých či moravských hroznů, považuje za vážný prohřešek i tajemník Svazu vinařů Martin Půček:

„Jestliže někdo toto provádí, tak parazituje na značce moravské víno. Což znamená, že moravské víno má určité jméno. Jestliže by toto jméno nemělo, tak by to tyto firmy nedělaly. Takže já doufám, že se tyto prohřešky objevovat nebudou a moravské víno jako značka zůstane u spotřebitelů zachována v dobré víře.“

Vinařské firmy se hájí

České vinařské závody stejně jako společnost Vinium z Velkých Pavlovic uvedly, že nejsou viníkem podvodu, ale obětí. Vinium loni nakoupilo šest milionů tun hroznů. Podle generálního ředitele společnosti Karla Lyčky není v možnostech firmy ověřovat u pěstitelů, zda uvádí pravdivé údaje či nikoliv.

Ivan Holas, Jan Piroch, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme