V Česku chybí lůžka pro předčasně narozené děti

České porodnice trvale upozorňují na nedostatek inkubátorů, které zajišťují kvalitní péči o předčasně narozené děti. Nedonošené děti se totiž podle lékařů rodí stále ve větší míře, a nemocnice tak musí čím dál častěji řešit problém, co dělat v situaci, kdy je na cestě další dítě, které už lékaři nemají kam umístit.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaroušek je v tuto chvíli v inkubátoru

Jaroušek je v tuto chvíli v inkubátoru | Foto: Lucie Zemanová

V současné době u nás podle lékařů chybí asi 100 lůžek intenzivní péče pro předčasně narozené děti. V praxi to lékařům i rodičům způsobuje nečekané nepříjemnosti, vysvětlil Rádiu Česko předseda České neonatologické společnosti Richard Plavka:

Přehrát

00:00 / 00:00

České porodnice trvale upozorňují na nedostatek inkubátorů. Příspěvek Nadi Bělovské.

„Jedná se o to, že leckdy musíme roztrhat dvojčata, musíme matku transportovat z jednoho regionu do druhého, leckdy může dojít k tomu, že transport se nemusí úplně stihnout včas. To znamená, že někdy může dojít i k určitým omezením medicínské optimalizace, péče. To, co vidíme v poslední době, bohužel, když jsme prováděli analýzy, tak ta centra, která jsou nejvíc přetížená, snižují kvalitu péče v tom, že jim tam narůstá především nemocnost.“

Kromě techniky chybí i odborný personál

Kromě technického vybavení chybí na novorozeneckých odděleních často také odborný personál. Přitom právě jeho nedostatek může podle Richarda Plavky zapříčinit některé dlouhodobé zdravotní problémy předčasně narozených dětí:

„Pochopitelně, narůstá-li nemocnost, tak má i vztah k dlouhodobé prognóze malých dětí a může tomu tak skutečně být, že to ovlivňuje jejich dlouhodobou prognózu.“

S nedostatečným vybavením neonatologických center přitom nebojují jen pražské porodnice. Často chybí potřebná lůžka a inkubátory i v regionech, potvrzuje vědecký sekretář České neonatologické společnosti, který zároveň působí také jako neonatolog v Olomouci Lumír Kantor:

„Stává se, že třeba nám do Olomouce volají kolegové, že potřebují umístit těhotnou, kde hrozí předčasný porod, tak nám volají z Příbrami, vlastně z druhé strany republiky, protože nikde po té cestě k nám nesehnali místo pro dítě. Vždycky se to nějak udělá, vždycky to nějak dopadne, ale pravda je, že v jednu hodinu v noci na službě řešit takový problém a dělat dispečera, telefonovat, shánět, mít strach o matku i dítě je velmi nepříjemné, velmi stresující, a je to jedna z nejhorších stránek naší práce.“

Podle ministerstva nedonošených dětí nepřibývá…

Ministerstvo zdravotnictví ale nesouhlasí s tím, že by v Česku přibývalo nedonošených dětí. Statistiky podle mluvčího resortu Vlastimila Sršně ukazují opačný trend:

„Pokud jde o předčasně narozené děti, tak do roku 2007 byl v rámci České republiky jejich výrazný nárůst, ovšem od roku 2008 dochází k mírnému, ale přece jen poklesu.“

…ale lékaři jich ošetřují více

Lékaři ale tvrdí opak a upozorňují na to, že předčasně narozených dětí ošetřují stále víc, jak uvádí předseda České neonatologické společnosti Richard Plavka.

„Zhruba asi 5,5 % dětí s nízkou porodní hmotností se rodilo počátkem tohoto tisíciletí. Dnes se jich rodí kolem 7,5 % v České republice, ve světě jsou ta procenta ještě vyšší, ale to mluvíme o nízké porodní hmotnosti. Pokud budeme mluvit o nezralosti, je procentuálně vyjádřená ještě vyšší, protože celosvětový problém je tzv. lehká nezralost, která se především generuje z vícečetných těhotenství. Za posledních 20 let došlo k vysokému nárůstu vícečetných těhotenství a vícečetná těhotenství sebou nesou vysoké riziko předčasného porodu a především termínu lehké nezralosti, to znamená od 34. do 37. týdne. Tyto děti mohou mít paradoxně velmi dobrou porodní hmotnost, ale funkčně jsou nezralé, to znamená vyžadují po nějakou dobu speciální péči, mají i delší dobu hospitalizace a mají delší morbiditu.“

A protože vícečetných těhotenství zřejmě příliš ubývat nebude vzhledem k tomu, že lidé stále častěji podstupují umělá oplodnění a věk budoucích matek postupně roste, usilují lékaři o navýšení finančních prostředků na potřebné vybavení a personál neonatologických pracovišť.

Peněz pro neonatologii a prenatální péči ubývá

Česká neonatologická společnost vyjednává s ministerstvem zdravotnictví už čtyři roky, zatím prý ale bez valného úspěchu. Podle Lumíra Kantora se naopak finanční prostředky pro neonatologii a prenatální péči čím dál víc tenčí:

„Ministerstvo zdravotnictví podporovalo v 90. letech velmi intenzivně, potom ta podpora pomalinku ustávala, jednalo se o tzv. prenatologický program, kde jednotlivá centra z těch 12 dostávala nějaké peníze. To přestalo, v loňském roce už nebyla tato podpora. Ještě v loňském roce proběhla jedna finanční injekce, a to bylo z norských fondů. Zisk byl asi 24 milionů.“

Ministerstvo zdravotnictví přiznává, že situace není ideální, podle Vlastimila Sršně není ale ani nijak hrozivá a ministerstvo v současné chvíli nemá pro neonatologii dodatečné prostředky:

„V letošním roce nejsou finanční prostředky a zařízení s podporou počítat nemohou. Mají v zásadě dvě možnosti. Jednak zařízení jsou součástí dalších větších zařízení, a není nejmenší důvod, proč by jednotlivé nemocnice do jednotlivých zařízení neinvestovaly stejně jako do svých ostatních klinik, které pod nimi jsou. Druhá věc je, že některá zařízení jsou velmi šikovná a snaží se a potom i sama jsou schopna získat dotace z EU. Pokud já vím, tak například v letošním roce si z evropských fondů zajistila více než 20 miliónů korun například pražská porodnice v Podolí.“

Vyjednávání s ministerstvem pokračují

Česká neonatologická společnost bude ale s novým vedením ministerstva dále vyjednávat a doufá, že si jí do budoucna přístup ministra podaří změnit. Jak totiž dodává Richard Plavka, intenzivní novorozenecká péče bude stále víc zapotřebí i přesto, že se populační boom v příštích letech zmírní.

„I když porodnost bude nějakým způsobem v dohledné době mírně klesat, tak došlo k procentuálnímu navýšení patologických stavů, takže absolutní počet dětí, které vyžadují tuto péči, bude dlouhodobě ještě takto vysoký, a ten potenciál, který nám chybí, zatím není plně naplněn, to znamená, kvalita pořád nedosahuje takové kvality, jakou bychom si představovali,“ uzavírá předseda České neonatologické společnosti Richard Plavka.

Marián Vojtek, Naďa Bělovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme