Čínský fotbal se potýká s korupcí a agresivitou diváků

Obřích rozměrů dosahují skandály v čínském fotbale. Kvůli braní úplatků, ovlivňování výsledků i podvodům se sázkami už je za mřížemi šéf fotbalového svazu a jeho zástupci. Ve vazbě skončila také řada dalších funkcionářů, rozhodčích a hráčů. Čína teď navíc bojuje s rostoucí brutalitou fanoušků na stadionech.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fotbaloví fanoušci

Fotbaloví fanoušci | Foto: Fotobanka stock.xchng

Před stadionem pekingského klubu Kuo An je hodně rušno. Každou chvíli totiž začne utkání domácích hvězd s týmem ze Šan-tungu. Překupníci nabízejí vstupenky, pouliční prodejci zase trubky připomínající dnes už proslulé vuvuzely.

Návštěvníci prochází první kontrolou, kde se prokazují platným lístkem. Poté musí projít bezpečnostním rámem. „Mimořádná opatření jsou na místě, čínští rowdies si v ničem nezadají s nejtvrdším jádrem fandů některých evropských klubů a násilností při utkáních přibývá,“ vysvětluje pekingský zpravodaj ČRo Robert Mikoláš.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž na čínském fotbalovém stadionu natočil zpravodaj ČRo v jihovýchodní Asii Robert Mikoláš.

Policisté jsou proto podle něj všudypřítomní, hotové manévry. Stovky jich hlídkují v okolí stadionu i uvnitř, další vozidla s posilami jsou seřazená na parkovišti.

„Jsem tady, abych podpořil můj tým a věřím, že naši vyhrají. Chodím na fotbal pravidelně, tedy pokud mám čas,“ svěří se jeden z příznivců domácích, zatímco na plochu vbíhají obě mužstva. A pak, povinně zazní i státní hymna.

Šéf za mřížemi

Z tribuny pro VIP hosty jí často naslouchal i někdejší šéf Čínské fotbalové asociace Nan Jung, zápasy ligového šampióna si nenechával ujít. Nyní se však může jednotlivé výsledky dozvědět pouze z novin, navíc v policejní cele.

Za mřížemi totiž skončil kvůli braní úplatků a ovlivňování utkání. Při některých zápasech, které skončily přesně podle předem domluvených podmínek, proto rozzuření fanoušci zdemolovali kabinu domácích či napadali samotné hráče:

„Myslím si, že v čínském fotbale už je méně násilností než dříve. Vláda má kapacity zajistit pořádek na stadionech. Na druhé straně by ale měla přísně potrestat všechny zkorumpované funkcionáře. A samozřejmě i zatčené rozhodčí, protože někdy to bylo do očí bijící, co na ploše předváděli,“ říká 25letý Liang, jeden z pekingských ‘ultras‘.

Policajti na stadionech

Po vstřelení gólu chladí nadšení v ochozech rozhodčí, který branku neuznal. Nadávky, které se snášejí na muže v černém, nelze přeložit. Na plochu navíc začínají dopadat plastové lahve s vodou a na ochozy vbíhají desítky policistů.

„Někdo ve druhém patře rozvinul vlajku s textem ponižujícím tým soupeře a to je zakázané. Proto je policisté musí zastavit. Kdyby ale takhle zasahovali proti přestavitelům našeho fotbalu, vždyť jsou všichni zkorumpovaní. Víte o tom, jak se třeba hráči dostávali do národního mužstva? Jedině když šéfům zaplatili v přepočtu i půl a více milionu korun,“ vysvětluje Liang.

Milionová konta

Pravdu má v tom, že zadržení fotbaloví funkcionáři, mimochodem ve vyšetřovací cele už skončili i šéf celostátní komise rozhodčích nebo manažér národního týmu, měli na kontech miliony, které si nemohli poctivě vydělat. A mafie takto ovládaly dění nejen v mužské, ale i ženské kopané.

Roste proto i frustrace samotných fanoušků, kteří za lístek zaplatí přes 200 korun a pak jsou svědky blamáže. Za vypuštěný zápas totiž dotyčné mužstvo může podle autorů knihy o korupci v čínském fotbale - tří známých sportovních novinářů - dostat až 9 milionů korun.

„Kvůli tomu se také prudce zvýšila přítomnost policistů na stadionech, jen na ploše jich je 60. Další desítky pak na kamery natáčejí pohyb na tribunách. A pomáhá jim asi 200 členů ochranky bez hnutí sedících čelem k ochozům. Čínská kopaná evidentně potřebuje radikální řez a očistu,“ dodává zpravodaj.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme