Evropské státy v Bruselu výhody nedohodnou, tvrdí odborník

Euroasijský summit má zřejmý cíl – zlepšit vzájemnou ekonomickou spolupráci. Evropa a Asie společně představují 60 procent světové produkce a globálního obchodu a misky vah se poslední dobou převažují čím dál výrazněji na asijskou stranu, zejména díky Číně a Indii.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vietnamský premiér Nguyen Tan Dung a předseda Evropské komise José Manuel Barroso na tiskové konferenci po ekonomických rozhovorech v Bruselu

Vietnamský premiér Nguyen Tan Dung a předseda Evropské komise José Manuel Barroso na tiskové konferenci po ekonomických rozhovorech v Bruselu

Ekonomika evropských zemí loni poklesla o čtyři procenta, Čína však vykázala osmiprocentní ekonomický růst. „Evropské země musí zvýšit export do asijských zemí. Že to jinak nejde, dokazuje příklad Německa. Jeho ekonomika roste zejména díky napojení na Čínu a Indii,“ vysvětluje analytička Evropského politického institutu Shada Islam.

„Asijský region prošel globální krizí snáze než Evropa, ale řada z asijských zemí je velmi chudá a potřebuje pro svůj růst evropský trh, evropské investice, evropské technologie.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Analytička Evropského politického institutu Shada Islam k vzájemnému ekonomickému vlivu Asie a Evropy

„Zatímco na evropském trhu končí velká část produkce asijských zemí, zejména Číny, opačná bilance není pro Evropskou unii moc lichotivá. Čína nemá zájem na zvýšení obchodní výměny. Mají zájem jen na rozvoji vlastní ekonomiky na zvyšování svého obchodu,“ říká odborník na mezinárodní politiku a obchod Petr Robejšek.

„Konzumní zboží s výjimkou automobilů není pro čínský trh zajímavé. Šéfové západoevropských firem nemají žádnou jinou alternativu než pokus vrátit se na svůj evropský trh, který není ani zdaleka tak výnosný jako ten asijský.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Ondřej Černý v rozhovoru s odborníkem na mezinárodní politiku a obchod Petrem Robejškem pro Svět o třetí Rádia Česko

Robejšek upozorňuje na protekcionismus jako hlavní ekonomický nástroj evropských států. „Protekcionismus z politických důvodů je téma, které už nyní hýbe světovou ekonomikou a bude ji ovládat stále více.“

„Západní demokracie jsou schopny zajistit stabilitu jen tím, že něco poskytnou svým voličům To asijské státy dělat nemusejí, ty se svých voličů na nic neptají. Situace pro Evropu není zcela příznivá ,“ tvrdí.

Rostoucí asijské ekonomiky chtějí větší zastoupení v Mezinárodním měnovém fondu. Rozhovory na toto téma však vedou USA a Čína.

„Už se projevilo, že USA v zájmu o dohodu s Čínou jsou ochotny obětovat své evropské spojence, kteří nemají možnost se proti tomu vzepřít. Proto setkání v Bruselu, kde nemůže dojít k dohodám, považuji jen za podivné předvádění se stále méně žasnoucí veřejnosti,“ uzavírá Robejšek.

Ondřej Černý, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme