Státní zástupci nesouhlasí se snížením platů

Pokud projde návrh, který dnes odsouhlasila vláda, budou mít do roku 2014 poslanci, senátoři nebo ministři o 5 procent nižší plat. Méně mají dostat také soudci, těm by se ale měly mzdy vrátit na původní úroveň už za rok. Žádné zvýšení platů ale v dohledu před sebou nemají státní zástupci, kteří už nyní mají méně než soudci. A Unie státní zástupců varuje, že to může vést až ke zhoršení objasňování závažné kriminality.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vrchní soud a Vrchní státní zastupitelství v Praze

Vrchní soud a Vrchní státní zastupitelství v Praze | Foto: Marián Vojtek

„My se vůbec nebráníme celospolečenské solidaritě, jak by se mohlo zdát, ale státní zástupci jsou profesní skupinou, která se podílí na sanaci státního rozpočtu už od roku 2007 spolu se soudci, poslanci a senátory. Ale jako jediná skupina, kdy na nás opatření narozdíl od soudců mají dopadnout až do roku 2014. U nás se nejedná o snížení platu o 10 procent, jak se deklaruje, ale jedná se o snížení o 30 procent, a to už se jakékoliv solidaritě vymyká,“ ohrazuje se prezidentka Unie státních zástupců Lenka Bradáčová.

Přehrát

00:00 / 00:00

O snižování platů státní zástupců v Ozvěnách dne diskutovali prezidentka Unie státních zástupců Lenka Bradáčová a ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

Podle ní takové snížení státní platů bude mít negativní dopady na Státní zastupitelství. „Ten, kdo nastoupil v roce 2007 do státního zastupitelství, to jsou mladí státní zástupci, kteří začali v těchto letech vykonávat profesi státního zástupce a ještě tomu předcházela tříletá praxe právního čekatele, kdy je plat velmi nízký, až do roku 2014 nezaznamená žádné navýšení svého platu.“

Podle Bradáčové hrozí odchod mladých lidí ze státního zastupitelství: „Tito mladí státní zástupci, ve kterých i já vidím budoucnost státního zastupitelství, se budou rozmýšlet, zda zůstat v soustavě státního zastupitelství, zda se nepřesunout směrem k soudu nebo zda neodejít do soukromého sektoru.“

Pospíšil se nebojí odchodu mladých státních zastupců

Podle Bradáčové se díky tomu může snížit i efektivita práce státních zástupců. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil ale nepředpokládá, že se kvůli snížení platů zhorší výrazně podmínky pro výkon práce státních zástupců. Podle něj se státní zastupitelství nemusí bát odchodu mladých lidí, protože trh s právnickými profesemi je hodně přesycen.

„Myslím si, že i přes určité snížení platů státních zástupců je tato profese pro mladé právníky atraktivní. Je to dáno tím, že dnes je velmi obtížné najít kvalitní a dobře placenou práci pro mladého absolventa právnické fakulty,“ vysvětluje ministr spravedlnosti.

Pospíšil navíc dodává, že vláda do budoucna počítá se změnou odměňování státních zástupců: „Vláda přijala usnesení, ve kterém jasně řekla, že ministr spravedlnosti a ministr práce mají začít připravovat novou právní úpravu odměňování státních zástupců pro rok 2012. Vláda si je vědoma toho, že omezení je přechodné a má být vázáno na jeden rok, byť to není v zákoně přímo řečeno, a bude připravovat novou právní úpravu.“

Lenka Rafaelová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme