V Česku se letos sklidí o deset procent méně obilí

Letošní sklizeň v Česku bude nižší. Český statistický úřad odhaduje, že výnosy obilí budou o deset procent nižší než loňské. Také řepky se letos sklidilo téměř o šest procent méně a odhady ukazují, že se urodilo také o 11,5 procenta méně brambor. Oproti loňsku se mírně zvýšila pouze sklizeň cukrovky, a to o zanedbatelné půl procento.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Žně - kombajny

Žně - kombajny | Foto: Comstock Images

„Podle mého názoru jsou říjnové odhady poměrně realistické, akorát u cukrovky se obávám, že nedojde ke zvýšení produkce, protože cukernatost je podstatně nižší, než v loňském roce. To výnos zkreslí, protože ten se přepočítává na cukernatost,“ říká předseda Zemědělského svazu Miroslav Jirkovský.

Přehrát

00:00 / 00:00

O letošní sklizni obilovin a dalších zemědělských komodit mluvil na Rádiu Česko předseda Zemědělského svazu Miroslav Jirkovský

„Nicméně není potřeba mít žádné obavy, i když pokles výnosů jde pod průměrnou sklizeň. Spotřeba pro potravinářské a krmné účely se u nás pohybuje okolo pěti a půl milionu tun, takže i odhadovaná sklizeň sedmi milionů tun včetně kukuřice znamená, že budeme muset řádově jeden a půl milionu tun vyvážet,“ pokračuje Jirkovský.

Podle něj se na letošním nižším výnosu podepsalo především počasí: „Letošní rok byl mimořádně pracovně obtížný. Především v průběhu žní, kdy je potřeba, aby bylo hezké počasí, bylo počasí naopak velmi deštivé. Za červenec a srpen spadlo v České republice 45 procent průměrných ročních srážek. I proto v mnohých podnicích jsou ještě desítky hektarů ke sklizni.“

Propad úrody zaznamenala celá Evropa. Dle předsedy Zemědělského svazu Miroslava Jirkovského v celé Evropě schází 30 milionů tun obilovin, což je pohyb asi o osm procent. Propady v úrodě jsou i v Rusku, Jižní Americe, ve Spojených státech i v Kanadě, která přitom původně počítala s poměrně slušnou úrodou.

Jirkovský nevylučuje ani zdražování zemědělských komodit: „Ceny veškerých komodit v Evropské unii jsou dány evropským trhem, nikoliv českým. Jelikož v Evropě poptávka po obilovinách bude, což se projevuje i na burzách, k určitému nárůstu cen dojde, u krmných obilovin asi o 25 procent. Kvalitní potravinové obiloviny by šly nahoru i o 50 procent, ale těch se u nás vzhledem k nepříznivému počasí mnoho nesklidí. Většina díky dešťům spadla do kategorie krmných obilovin.“

Martin Křížek, Naďa Bělovská, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme