Kanibalismus jako past na invazivní ropuchy

15. říjen 2010

Australští biologové navrhují novou metodu boje s invazivními ropuchami. Chtějí proti nim obrátit jejich nehezký zvyk: kanibalismus.

Požírání příslušníků svého vlastního druhu není mezi zvířaty nic neobvyklého, ale ve většině případů se jedná spíš o náhodnou interakci mezi individuálními jedinci. Existují však i druhy, u kterých je kanibalismus aktivní proces a zvířata své soukmenovce vyhledávají se záměrem sežrat je. K takovým druhům patří i ropuchy obrovské (Bufo marinus), jejichž invaze od roku 1935 sužuje Austrálii. Před pár lety vědci zjistili, že dospělé ropuchy lákají a loví mláďata svého druhu. Teď se ukazuje, že kanibalské chování se projevuje také u pulců.

Biologové ze Sydneyské univerzity zjistili, že pulce ropuch obrovských silně přitahují molekuly, které se v pozdních fázích vývoje embrya uvolňují z gelového obalu ropuších vajíček. Jakmile je pulci ucítí, přestane je zajímat i taková lahůdka, jako jsou kočičí a psí granule. Biologové se domnívají, že chuť pulců na vajíčka svého vlastního druhu se dá využít ke kontrole ropuší invaze. Původní druhy australských žab o vajíčka ropuch žádný zájem nejeví, takže molekuly izolované z vajíček by byly ideální návnadou do pastí na ropuší pulce.

Zdroj: Oikos

autor: redakce ČRo Leonardo
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.