Vychází časopis Naše příroda 5/2010

22. říjen 2010

Přestože se už mnozí živočichové uchylují k zimnímu spánku, milovníci přírody si i v tento sychravý čas najdou vždy něco k pozorování. V parcích a zahradách poletují nenasytné sojky, které svými zobáčky neúprosně ničí úrodu pěstitelům ořechů a v lesích či oborách bojují rozzuření mufloni o přízeň samic.

Kromě toho se každým dnem objeví na stáncích 5. číslo Naší přírody, kde se dočtete také o plchu lesním, chráněných rostlinách jihomoravských luhů a hájů, rozhlédnete se ze Střechy Evropy a dozvíte se, kde v Česku najdete slunce za každého počasí, a to v mnoha podobách i velikostech…nové vydání Naší přírody si můžete také prolistovat na tomto odkazu: http://www.nasepriroda.cz/casopisy/5_2010/

Muflon – věčný bojovník / Antonín Košnář
„Muflon, tento klenot našich obor, je zkrátka rozený válečník. Bez rozmyslu využívá každou záminku k měření sil se svými druhy, které zpravidla vyústí v divokou potyčku. V období říje nám může kouzlo mufloních zápasů dokonce připomínat romantiku středověkých turnajů. Vždyť stejně jako dávní rytíři bojovali o přízeň princezen, tak i mufloni svádějí líté boje o přihlížející muflonky, přičemž co do urputnosti a okázalosti svých bojů, jistě leckteré rytíře předčí. Vězí snad za touto bojovností i kapka italské krve, která jim koluje v žilách?“

Slunce zakletá v kameni / Hana a Vladimír Motyčkovi
„Mezi nejzajímavější případy komínové brekcie patří bezesporu geologická rezervace Kamenná slunce u Hnojnice. Tvoří ji malý nenápadný lom, odkrytý v nevysokém pahorku o nadmořské výšce 260 m nedaleko Hnojnického potoka, na němž není z dálky nic pozoruhodného. Teprve z bezprostřední blízkosti vidíme, že stěnu lomu vytváří jemnozrnná pyroklastická hornina, v níž jsou uzavřeny bloky tmavších slínovců, většinou rudohnědé barvy, obklopené paprsky trhlin. Celý jev připomíná stylizovanou podobu slunce, nakresleného neumělou dětskou rukou a byl podle toho také nazván.“

Muflon evropský

Obsah čísla 5/2010:
Rybí Cyrano – jeseter malý / Jozef Májsky Omyl z vášně aneb něco o ropuše / Marek Velechovský Plch lesní, návštěvník z Karpat / Miloš Anděra Muflon – věčný bojovník / Antonín Košnář
Za hadincem nachovým na Adamce / Jan Miklín
Kosatec sibiřský v jihomoravském luhu / Mladen Kaděra
Šoupálek dlouhoprstý /Jiří Michal
Fotografujeme sojky / Miroslav Hlávko
Do přírody s Václavem Jiráčkem / Tomáš Padevět
Křehká krása krápníků v říši podzemních jezer / Petr Zajíček
Střecha Evropy / Martin Janoška
Chmel otáčivý / Květa Šimková
Soukromé rezervace / Jan Moravec
Slunce zakletá v kameni / Hana a Vladimír Motyčkovi

Článek a fotografie poskytl časopis Naše příroda.

Občanské sdružení Naše příroda je neziskovou organizací. Jejím základním cílem je informovat o přírodě, životním prostředí a jejich ochraně.


autor: Naše příroda
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...

Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

hurvinek.jpg

3 x Hurvínkovy příhody

Koupit

„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka