Samozaměřovací puška

21. říjen 2010

Firma Lockheed Martin vyvíjí technologii, která bude pomáhat střelcům při zaměřování cíle. Při střelbě z pušky hrají roli různé rušivé vlivy, tato technologie s nimi počítá a nahrazuje tak intuitivní dovednosti špičkového střelce.

Tento systém bude dokončen zhruba za rok a firma Lockheed Martin už pro dokončení úkolu dostala dotaci téměř 7 milionů dolarů od vládní vědecko-vojenské agentury DARPA. Ostřelovač aktivuje speciální elektrooptický modul, který je připojen k pušce a výstup z procedury zaměřování promítá do integrovaného hledáčku. Tento modul vypočítá nejen standardní balistickou dráhu, ale přidává i korekci směru, která bere v úvahu momentální počasí, zejména rychlost a směr větru.

V první fázi projektu, jež začala už v roce 2007, firma Lockheed Martin vyvinula zařízení, které změřilo průměrný boční vítr, vzdálenost k cíli, bralo v úvahu odchylku způsobenou umístěním hledáčku, počítalo s teplotou, tlakem a vlhkostí vzduchu. Tato technologie uměla na základě všech údajů vypočítat optimální směr pro střelbu z pušek typu Winchester se standardními náboji 0.308 na vzdálenost 1100 metrů.

Starší zařízení ale bylo těžké a nemotorné a nedalo by se použít ve spolupráci se standardními zbraňovými hledáčky. Nová verze modulu bude univerzálně použitelná, kompaktnější a bude v reálném čase zaměřovat vzdálenější cíle. Výsledná technologie by měla brát v úvahu nejen lokální počasí, ale také specifika konkrétního typu zbraně, např. maximální efektivní dostřel. Bude také pracovat se souřadnicemi určenými pomocí systému GPS.

Lockheed Martin chce v říjnu příštího roku dodat 15 exemplářů zaměřovacího zařízení, které už bude možné testovat v terénu.

autor: Pavel Vachtl
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.