Ve financování vědy Česko zaostává za průměrem EU

Spočítali byste, kolikrát jste od politiků slyšeli, že chtějí podporovat vědu a výzkum? Určitě už mnohokrát. Jedna věc je ale napsat podobou proklamaci na předvolební leták, druhá pak něco skutečně udělat.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Laboratoř

Laboratoř | Foto: Stockbyte

K porovnání slov a činů se dobře hodí neúprosná statistika, která dokládá, kolik peněz jde v České republice na vědu a výzkum. Analýzu dnes zveřejnil Český statistický úřad.

Martin Mana, vedoucí oddělení statistiky výzkumu, vývoje a informační společnosti v Ozvěnách dne připomněl, že jde o kategorie základního výzkumu, experimentální vývoj a aplikovaný výzkum.

Přehrát

00:00 / 00:00

Martin Mana, vedoucí oddělení statistiky výzkumu, vývoje a informační společnosti ČSÚ

„V posledních deseti letech narostly výdaje na výzkum a vývoj v absolutních číslech dvakrát, při zohlednění inflace zhruba 1,8krát. V roce 2009 dosáhly 55 miliard korun, ale v posledních letech dochází ke stagnaci celkových výdajů na výzkum a vývoj.“

Mana také poznamenal, že v kontextu s ostatními státy EU v posledních letech s objemem výdajů právě kvůli stagnaci v posledních dvou letech zaostáváme, u jiných členů dochází k dalšímu nárůstu.

Stát se snaží podniky a další soukromé subjekty motivovat k financování výzkumu. „Od roku 205 je zde nepřímá podpora pomocí odečtu za základu daně a samozřejmě existuje i přímá podpora. V roce 2009 z veřejných zdrojů pro vědu a výzkum šlo 20 procent do soukromého sektoru.“

„Veškeré údaje jsou rozlišené podle vědních oborů. Nejvíce prostředků jde u nás do přírodních věd a pak do technických,“ upřesnil Martin Mana. „Při porovnání výdajů s novými členskými státy EU k HDP vychází Česko dobře, ale v porovnání se severskými státy nebo s průměrem EU – zaostáváme.“

Milan Kopp, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme