Kompletní kostra časného sauropoda

29. říjen 2010
Monitor

V Číně paleontologové našli první kompletní kostru raného předka obrovských býložravých sauropodů – největších zvířat, jaká kdy chodila po suché zemi.

Vývojově pokročilí sauropodi z konce druhohor dosahovali délky přes 30 metrů a hmotnosti až 100 tun. Jejich předek, který žil před 200 miliony let na území dnešní jižní Číny, byl ale mnohem skromnější. Yizhousaurus na délku měřil pouhých 9 metrů, ale jeho anatomie nese všechny typické znaky sauropodů: měl dlouhý krk, robustní kostru a pohyboval se po čtyřech končetinách.

U sauropodů byla lebka na rozdíl od kostí těla velmi křehce stavěná a na fosilním záznamu se obvykle nedochová. Yizhousaurus je unikátní výjimkou, která svou kompletní lebkou pomáhá zmapovat evoluci sauropodů. Jeho hlava byla široká a vysoká, s krátkým čenichem a velkýma očima posazenýma do stran, které snadno zaznamenaly pohyb dravců. Neobvyklá je široká čelist ve tvaru velkého U, která se podobá čelistem osmnáctimetrových Camarasaurů, žijících asi o 50 milionů let později.

Zdroj: ScienceDaily

autor: redakce ČRo Leonardo
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.