Kult smrti a těla

2. listopad 2010
Třetí dimenze

V různých kulturách zacházeli lidé se svými zemřelými různě. O čem svědčí náš postmoderní náhled na lidské tělo a smrt?

Evropská historie je plná veřejných poprav nebo pitev. Člověk, lidské tělo a smrt. V dnešní Třetí dimenzi se vracíme k posouzení významu smrti a lidského těla napříč kulturami a také z pohledu soudobé lékařské etiky.

Logo

Jaký význam má pro českou, víceméně sekulární společnost pohřeb? K jakým historickým fenoménům může odkazovat vystavování mrtvých? Proč se v minulosti konaly veřejné operace a pitvy? Jak se liší lékařské etické normy v Evropě a dalších zemích světa?

Na otázky Luboše Veverky odpovídali MUDr. Lydie Fialová z Ústavu pro lékařskou etiku a ošetřovatelství 3. lékařské fakulty UK a Mgr. Stanislav Žák z Ústavu pro humanitní studia v lékařství 1. lékařské fakulty UK.

Třetí dimenze začíná dnes ve 14.00.

Témata Třetí dimenze od 1. listopadu do 5. listopadu:

Pondělí: doma a v cizině
Úterý: kult smrti a těla
Středa: revitalizovaná historie
Čtvrtek: studenti na výsluní
Pátek: digitální archeologie

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.