Ve Žďáru se spouští první bioplynová stanice, která vyrábí energii z domovního odpadu

Ve Žďáru nad Sázavou dnes odstartuje zkušební provoz unikátní bioplynová stanice. Jako první v republice zpracuje i komunální odpad z domácností, například trávu ze zahrádek, zbytky ovoce a zeleniny, staré pečivo i čajové sáčky.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kontejner na bioodpad

Kontejner na bioodpad | Foto: Lucie Zemanová

Obrovská stanice má ve Žďáru nad Sázavou zpracovat až třináct tisíc tun biologicky rozložitelného odpadu ročně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve Žďáru se spouští první bioplynová stanice, která vyrábí energii z domovního odpadu. Zajímal se o ní redaktor Daniel Burda

První ze sedmi fermentorů, kde se materiál sprchuje roztokem s bakteriemi, jde do provozu právě dnes.

„Odpad už svážíme částečně tady z obcí a z dvou sídlišť ze Žďáru. Budou tam řepné řízky, bude tam nějaká bramborová drť a tahle směs bude jako první,“ vysvětluje investor Miloslav Odvárka.

Jak potvrzuje, takový apetit nemá žádná bioplynová stanice v Česku. Je to přitom s podivem, protože popelnice u domů mají obrovský potenciál, který ale nikdo nevyužívá.

„V popelnici se v současné době nachází asi 40 procent biologicky rozložitelného odpadu, který se vozí na skládku a vyvíjí se tam bioplyn,“ říká Odvárka.

Konečným produktem bude elektřina a teplo. Toho žďárská stanice vyrobí tolik, že by mohlo vytápět dvanáct domů o padesáti bytech. Na plné obrátky začne pracovat od ledna.

Martin Hromádka, David Burda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme