Nejen Japonská zahrada plná barev a plodů

3. listopad 2010

Od 1. listopadu se venkovní expozicí Botanické zahrady hl. města Prahy v Troji projdete zdarma a můžete tak konat do 1. dubna 2011. Podzimní zahrada je impozantní! Pokud zamíříte do Japonské zahrady a budete se pozorně rozhlížet, upoutají vás nejen nádherně vybarvené japonské javory, ale i mnoho dřevin plodících vskutku pozoruhodné plody.

Patří k nim i liána Akebia guinata – Akébie pětičetná. Tato rychle rostoucí ovíjivá liána je domovem v Číně, Koreji a Japonsku. Dosahuje výšky 5 až 10 metrů. Má tmavě zelené pětičetné listy na dlouhých řapících. V květnu kvete fialově hnědými květy v hroznech, které jsou skryté pod listy. Voní po akátech. A právě teď plodí. Unikátním plodem, který je jedlý, je zhruba 10 cm dlouhá dužnatá tobolka modrofialové barvy podobná okurce.

Ovšem v zahradě najdete i „prsty mrtvého muže“! V angličtině je starý keř Decaisnea fargesii znám pod názvem Dead man´s fingers. Pokud se pozorně podíváte na tvar jeho plodů, o barvě nemluvě, tak je vám jasné, že je tento název velice výstižný. V zahradě najdete plodící dekaisneu v Areálu JIH nad výstavním sálem (naproti vitríně se sukulenty a cibulovými a hlíznatými rostlinami). I když se to zdá nemožné, dužnina plodů je jedlá.

Plody Decaisnea fargesii - "prsty mrtvého muže"

A do třetice možná zaujme nejjedovatější exponát venkovní expozice, kterým je škumpa jedovatá (Rhus toxicodendro). Jde o velmi nebezpečný keř z čeledi ledvinovníkovitých – je to „zlatý hřeb“ rostlin v toxikologických učebnicích – při pouhém dotyku během vegetačního období způsobuje citlivějším lidem puchýře. Prvními příznaky otravy jsou: zčervenání pokožky, otoky, puchýře, svědění, silné bolesti, které jsou přirovnávány k účinkům yperitu či napalmu. I po vyhojení zanechává jizvy.

Škumpa jedovatá
autor: Botanická zahrada hl. m. Prahy
Spustit audio