Sladký lék proti Ebole?

4. listopad 2010
Monitor

Při hledání nového protivirového léku se belgičtí vědci obrátili k nečekanému zdroji: obyčejné cukřence.

Purifikované a chemicky modifikované řetězce sacharidových molekul zřejmě dokážou zastavit infekci tak nebezpečnými viry, jako je Ebola, Marburgh nebo Lassa. Modifikovaná oxyamylóza označená zkratkou COAM (chlorite-oxidized oxyamylose) neovlivňuje samotný virus, ale bílé krvinky, které se s infekcí snaží vypořádat. U pokusných myší dávky purifikované a modifikované oxyamylózy urychlily imunitní reakce natolik, že více než 90 % pokusných myší jinak smrtící infekci přežilo.

Svůj objev vědci považují za mimořádně vzrušující, protože ukazuje cestu, jak se vypořádat s některými z nejnebezpečnějších virů, jaké se na světě vyskytují. Klíčovým faktorem v závodech mezi virem a jeho hostitelem je rychlá mobilizace imunitního systému - a právě v tom by modifikovaná oxyamylóza mohla výrazně pomoci. To, že účinná látka pochází z tak dostupného zdroje, jako je cukr, pak vědcům celý objev ještě víc osladilo.

Zdroj: Journal of Leukocyte Biology

autor: redakce ČRo Leonardo
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.