5. listopadu

5. listopad 2010

Cheikh Lô: Jamm

Hudbu současného Senegalu zná západní publikum především díky jednomu z nejslavnějších afrických zpěváků, Youssou N'Dourovi. O to větším překvapením je setkání s Cheikhem Lô, jehož hudební vize je výrazně odlišná. Zatímco v hudbě Youssou N'Doura dominoval syrový rytmus mbalax, Cheikh Lô přišel s barevně pestrou hudbou s akustickými nástroji a přesahy do karibských stylů, včetně reggae i kubánské hudby. Cheikh Lô svá alba vydává zhruba v pětiletých intervalech, ale každé z nich představuje hudební lahůdku té nejvyšší kvality. Poslední z nich se jmenuje Jamm, což v senegalském jazyce wolof znamená mír. Písně z nového alba představil Cheikh Lô letos v létě v Anglii na slavném festivalu Womad a během svého současného evropského turné se zastaví i v Praze, v sobotu 6. listopadu vystoupí v paláci Akropolis.

Conia

Jamm

Na novém albu senegalského zpěváka Cheikha Lo je i píseň s francouzským názvem Il N’est Jamais Trop Tard, Nikdy není příliš pozdě. Nejedná se ale o coververzi nějakého francouzského hitu, původně je to píseň z repertoáru velmi slavné skupiny Bembeya Jazz z Guineje. Cheikh Lo v ní zpívá o emigraci Afričanů do Evropy a původní text rozšířil o svoje vlastní verše: “Všichni mí přátelé odešli, ale já jsem zůstal, abych sloužil své zemi.”

Il N'est Jamai Trop Tard

Warico

Cheikh Lo natáčel své album Jamm v Dakaru i v Londýně a jedním z prominentních hostů, kteří k nahrávkám přispěli, byl americký saxofonista Pee Wee Ellis, bývalý spoluhráč funkového zpěváka Jamese Browna. Následující skladba Bourama se zrodila během zvukové zkoušky, když byl Cheikh Lo společně s Pee Wee Ellisem před lety na turné. Vidět a slyšet Cheikha Lo na koncertě je nezapomenutelný zážitek, a pokud bydlíte v Praze, nenechte si ujít jeho vystoupení v sobotu 6. listopadu v paláci Akropolis.

Bourama

Ne Parti Pas

Folly Cagni

Sankara

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.