Emilie Těšínská: Historie vědy

16. listopad 2010
Vstupte!

Další Vstupte! v tomto týdnu přináší nezvyklé téma, totiž samostatný obor: dějiny vědy a osudy některých významných českých vědců.

Mgr. Emilie Těšínská absolvovala Matematicko-fyzikální fakultu UK v Praze (1971–1976) původně s vizí učit matematiku a fyziku na střední škole. Po ukončení studií se však začala zabývat dějinami fyziky, nejprve v oddělení dějin přírodních věd v Ústavu čs. a světových dějin ČSAV v Praze, v současné době působí v kabinetu pro dějiny vědy Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR v Praze.

Zabývá se hlavně výzkumem pramenů k dějinám české fyziky 2. poloviny 19. a celého 20. století. Zpracovala řadu textů o významných postavách naší vědy (František Běhounek, Václav Dolejšek, Augustin Žáček, Čeněk Strouhal, Ernst Mach, Jaroslav Šafránek) a podstatnou část své činnosti zaměřuje na výzkum historie radiologických a jaderných oborů v českých zemích. O zakotvování české fyziky v mezinárodním kontextu s Emilií Těšínskou rozmlouvat Martin Štoll.

Zítra ve Vstupte!

Nedávno převzal v Praze nejvyšší ocenění České astronomické společnosti – Nušlovu cenu – významný český astronom RNDr. Luboš Kohoutek. Jeho práci, popisu a sledování planetárních mlhovin, objevu, který mu změnil celý život a planetkám, které ještě nemají své jméno, věnujeme zítřejší Vstupte!.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.