Vědci vyzvedli ostatky alchymisty Braha. Byli jsme u toho

Archeologům se podařilo vyzvednout cínovou rakev s ostatky slavného alchymisty Tychona Braha. V pražském kostele Matky Boží na odkrývání hrobu pracovali od včerejšího rána do večera za velké pozornosti zahraničních médií. Tým dánských a českých vědců se na projekt připravoval devět let a slibuje si od něj mnohé. Objasní jeho tajemnou smrt i to, jak Tycho vypadal.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Průzkum hrobky Tychona Braha.

Průzkum hrobky Tychona Braha. | Foto: Tomáš Adamec

A protože otevírání historických hrobek je velmi vzácným úkazem, s reportérkou Radiožurnálu Michaelou Veteškovou se do Týnského chrámu podíváme Zblízka.

V Týnském chrámu jsou desítky lidí, dřevěné lavice ze 17. století jsou ale prázdné. Všichni se tlačí v pravé části kostela u hlavního oltáře. Tam, necelý metr od nosného sloupu, je v podlaze zapuštěná asi dvoumetrová náhrobní deska. Pozlaceným písmem je na ní napsáno Tycho Brahe.

„Archeologové odkryjí vlastní těleso hrobky, potom by mělo dojít k navrtání otvoru, vsunutí malé mikrokamery a zjištění toho aktuálního stavu, v jakém se vlastně ty ostatky s tou rakví a dalšími věcmi nacházejí,“ můžeme se dozvědět od archeologa Jaroslava Podlisky.

„Musím ještě říct, že hrob byl naposled otevřen před víc jak 100 lety, v roce 1901.“

Zatím ale dva kameníci pomocí kladkostroje a rumpálu odsunuli náhrobní kámen a další dva muži s krumpáčem a lopatou odstraňují asi půlmetrovou vrstvu písku a štěrku. Pod ní bude podle archeologa Zdeňka Dragouna cihlová klenba.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Michaely Veteškové z odkrývání hrobky Tychona Braha v Týnském chrámu

„Tam zřejmě v původním rozpadlém stavu rakev s ostatky Tychonovy manželky,“ shrnuje za zvuku průmyslového vysavače. „Celkem ta spolupráce je taková dosti neformální.“

Kameníci už teď čistí cihlovou klenbu od zbytků štěrku a písku a kolegové připravují kameru, kterou chtějí prozkoumat prostředí hrobky. Měli bychom na monitorech počítače teď vidět, že v hrobce jsou dva hroby.

„Vlastní cínová rakev vypadá, že je ve zcela skvělém stavu, a co se týče ostatků manželky Tychona, tak s ní ani v roce 1901 nebylo výrazněji manipulováno, takže ta je opravdu zachována v tom stavu, tak jak byla pohřbena.“

Celou dobu si kladu otázku, proč to vlastně dánští vědci podstupují. Až tak jim záleží na tom, aby věděli, jak Tycho zemřel?

„To by byla spíš otázka pro ně, než pro nás. My jsme už na začátku řekli, že otevírání hrobek by nemělo být na denním pořádku. Není to vůbec v souladu s památkovým zákonem, nebo vůbec s principy archeologické činnosti na našem území.“

„V případě té žádosti u Dánů je to samozřejmě situace trošičku jiná, pro Dány byl Tycho významná osobnost a osobnost, která do jisté míry stále asi Dánům má co říct. Stejně jako pro nás třeba Jan Ámos Komenský nebo jiné postavy, které jsou pohřbeny mimo území České republiky.“

Získávání těch poznatků je asi dost nákladná záležitost. Kdo to všechno financuje? Platí něco český stát?

Cínová rakev s ostatky Tychona Braha. | Foto: Tomáš Adamec

„Český stát v této fázi neplatí nic, všechno je financováno buďto z dánské strany, to znamená ty dánské výzkumy, v případě vlastního archeologického výzkumu je tam spoluúčast Týnské farnosti.“

Když archeologové pomocí podzemní kamery prohlédli, jak to v hrobce vypadá, začali kopat a odstranili cihly z klenby. Kamera jim poradila, kde je nejsnazší cesta, říká archeolog Podliska.

„Víme, že především ta západní část, nebo jihozápadní část, je volná. To znamená, od jihozápadní části kameníci začnou s otevíráním hrobky tak, aby nepoškodili ty věci, které jsou ukryty pod ní.“

Ještě večer tým českých a zahraničních odborníků rakev s Tychonovými ostatky převezl do antropologického oddělení Národního muzea. Až tam ji bez účasti novinářů otevřou a odeberou vzorky, které jim pomohou objasnit nejenom příčinu Tychonovy smrti.

Jeho ostatky zpět do hrobu v Týnském chrámu vloží tento pátek. A je otázkou, kdo a proč je zase vyzvedne.

Michaela Vetešková, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme