Václav Cílek: Přírodní historie Bible

3. prosinec 2010
Vstupte!

Věřící vnímají svatá písma všech národů jako zjevené slovo boží a vykládají je z pozice víry. Archeologie či historie se naopak snaží vyčíst reálie jako jsou například jména měst či místní zvyky. Vědy na rozhraní archeologie a antropologie jdou ještě dál. Vycházejí z rekonstrukce místních přírodních podmínek a snaží se ukázat, jakým způsobem životní prostředí vtiskne určité komunitě názory na život a jak se daná ekologická filosofie pronikne do jazyka či třeba do způsobu editování svatých písem...

Václav Cílek vystudoval Střední průmyslovou školu hornickou v Příbrami a posléze Přírodovědeckou fakultu UK v Praze, a to ložiskovou geologii. Diplomní a doktorskou práci zpracovával na téma hydrotermální mineralizace příbramského uranového ložiska.

Po skončení školy nastoupil do Ústavu geologie a geotechniky ČSAV, dnes Geologického ústavu AV ČR, kde se věnoval zejména studiu lunárních hornin a krasových sedimentů a minerálů. Od poloviny 80. let se zabývá různými aspekty environmentální geologie, a to často ve spolupráci s přírodovědci různých oborů a s archeology. Soustavně sleduje několik základních témat jako např. proměny české krajiny, klimatické změny a otázky životního prostředí. Publikoval asi 300 odborných článků a kolem 400 esejí.

Spolupracoval na zhruba 30 knižních titulech, z nichž nejznámější jsou texty o paměti krajiny, smysluplném bobrovi, areálu jablkového štrúdlu a také o tom, proč lezeme na rozhledny: Krajiny vnitřní a vnější. V České televizi pracoval na řadě projektů, mj. je autorem desetidílného seriálu Podzemní Čechy.


V pondělním Vstupte! uslyšíte:

Pondělní Vstupte! vám nabídne rozhovor s ornitologem doc. Karlem Hudcem, jedním ze spoluatorů slavného rozhlasového seriálu:Hlas pro tento den.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.