Tisk živé kůže

6. prosinec 2010

Vědci vyvinuli metodu, pomocí které je možno na poraněná místa kůže "natisknout" novou kůži.

Moderní tiskárny zvládnou nejen souvislé barevné vrstvy, ale také poměrně komplikované struktury, jako jsou elektronické obvody a dokonce i trojrozměrné předměty. Někde ale jdou ještě o trochu dál: v Institutu regenerativní medicíny v americké Severní Karolíně vyvinuli metodu, pomocí které je možno na poraněná místa kůže "natisknout" jakousi novou kůži.

Zařízení je velice podobné klasické inkoustové tiskárně. V jejím zásobníku jsou ale místo inkoustu skutečné živé kožní buňky, předem namnožené z původních buněk pacienta. Výhodou metody je velice přesné a rychlé nanesení zdravých kožních buněk na poraněná místa. Tento proces značně urychluje hojení, o výzkum má velký zájem zejména americká armáda.

<object width="610" height="368"><param name="movie" value="https://www.youtube.com/v/dHz4akTdno0?fs=1&amp;hl=cs_CZ"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="https://www.youtube.com/v/dHz4akTdno0?fs=1&amp;hl=cs_CZ" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="610" height="368"></embed></object>

Tiskárna je vybavena dvěma tiskovými hlavami vedle sebe. První hlava dodává na místo směs kožních buněk s fibrinogenem, látkou vyvolávající srážení krve, a s kolagenem určitého typu. Kolagen tvoří pojivo i v přirozených jizvách, které tkáň regenerují. Druhá hlava vypouští thrombin, další látku, která sráží krev. Produkty obou tiskových hlav se na poškozeném místě smíchají a reagují za vzniku fibrinu. To je přirozený protein, který se opět účastní srážení krve. Až nad touto vrstvou vzniká povlak z kožních buněk, které vytvářejí vnější obal kůže, takzvaných keratinocytů. Celý proces monitoruje kamera a infračervená čidla.

První testy této metody vědci provedli na myších a byly úspěšné, výzkumníky teď čekají analogické testy s prasaty. Konečným cílem je zavedení metody do nemocnic, zejména do specializovaných center pro léčbu popálenin a do armádní praxe. Při takové léčbě budou pacienta objíždět počítačem řízené tiskové hlavy se zásobníky.

Je nutné zdůraznit, že tato léčba nevytvoří na těle pacienta novou přirozenou kůži, pouze její tvorbě výrazně pomůže a nově se tvořící vrstvy ochrání. Tvorba přirozené kůže totiž trvá týdny.

autor: Pavel Vachtl
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.