Žáby dokážou vymočit cizí těleso

8. prosinec 2010
Monitor

Pokud vám někdo do těla implantuje cizí těleso a vy se ho chcete zbavit, musíte chtě nechtě sáhnout po skalpelu. Australské stromové žáby to mají jednodušší – za pár týdnů cizí předmět prostě vymočí.

Biologové z australské Univerzity Charlese Darwina implantovali třem druhům stromových žab rádiové vysílače. Jejich prostřednictvím chtěli získat údaje o teplotě prostředí, ve kterém se žáby pohybují během dne. Po 25 až 193 dnech vědci žáby znovu odchytili, aby je mohli implantátů zbavit. Ke svému překvapení však zjistili, že většina vysílačů skončila v močovém měchýři žab.

Bylo to tak bizarní, že vědcům nezbylo než se uchýlit k laboratornímu experimentu: do tělních dutin rosnic siných (Litoria caerulea) a ropuch obrovských implantovali malé kuličky a sledovali jejich pohyb v organismu. U všech rosnic se kuličky dostaly do močového měchýře a během 19 dnů je žáby vymočily. I u ropuch si kuličky našly cestu do močového měchýře, ale většina z nich tam už zůstala – z pěti pokusných žab se jich dokázala zcela zbavit pouze jedna. Další experimenty odhalily mechanismus, kterým se žáby cizích těles zbavují: jejich močový měchýř začne růst, obklopí předmět a vtáhne jej do svého vnitřku.

Pokožku žab snadno propíchnou trny a jiné ostré předměty, které tak mohou vstupovat do tělních dutin. Pokud k tomu připočteme, že žáby mají neobvykle objemné močové měchýře, je pravděpodobné, že schopnost vymočit cizí během evoluce vznikla právě proto, aby žábám umožnila zbavovat se cizorodého „smetí“.

Zdroj: Biology Letters

autor: redakce ČRo Leonardo
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.