Bakterie využívající arzen a podstata života

9. prosinec 2010

Ve všech učebnicích se dosud psalo, že základní stavebními kameny života jsou uhlík, vodík, dusík, kyslík, fosfor a síra.

V kalifornském jezeře Mono však byl objeven první organismus – bakterie, u kterého to neplatí. Tyto bakterie totiž dokáží jeden z uvedených šesti základních prvků – fosfor – nahradit arzenem. O tom, jak k tomu dochází, jsme si včera povídali s doktorem Janem Pačesem z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd. Dnes se ho Jana Olivová ptá, co může tento objev znamenat pro definování života samého, jeho základních stavebních jednotek, a zda to má nějaký význam také pro možnost existence života i mimo Zemi. Jan Pačes vysvětluje.

autor: Jana Olivová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.