Novodobí veteráni dostanou větší podporu při přechodu do civilu

Včasné rekvalifikační kurzy a dotace, to jsou některé nástroje pro lepší začlenění novodobých válečných veteránů do společnosti. Shodli se na tom zástupci ministerstva obrany s dalšími vojenskými asociacemi a sdruženími.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojáci se pohybují v terénu plně ozbrojeni.

Vojáci se pohybují v terénu plně ozbrojeni. | Foto: Tomáš Adamec

Náměstek ministra obrany Michael Hrbata potvrdil, že klíčový materiál, takzvaná Bílá kniha o obraně, s tím počítá:

„Chystáme jak diskusní fórum, tak nějaký ‚červený koberec‘ na přechod vojáka do civilu a civilního života. Budeme se snažit certifikovat nové rekvalifikační kurzy, které by měly poskytovat naše rezortní školy, jako je například Univerzita obrany.“

Sdružení válečných veteránů taky navrhuje, že by po jeden rok zaměstnavatel nemusel za novodobého válečného veterána platit daňové odvody, když mu nabídne práci.

Místopředseda sdružení válečných veteránů Ladislav Sornas doplňuje, že armáda by měla přemýšlet o dalším působení vojáků mnohem dřív, než odejdou:

„Civil nepotřebuje střelce z granátometu, odvinovače, ženistu. Voják má ale toto vzdělání a to civilní, například obráběč kovů, již dávno zapomněl. Je tedy třeba včas přeškolovat. Ne při odchodu do civilu. Už když armáda někoho nabírá, měla by přemýšlet, co s ním udělá, až ho bude propouštět.“

V minulosti se někteří vysloužilí vojáci uchytili v bezpečnostních agenturách, které zneužívaly jejich armádního výcviku.

Nikola Bojčev, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme