Vědcem na zkoušku

14. prosinec 2010
Třetí dimenze

Projekt Otevřená věda II dává středoškolákům opět možnost nahlédnout pod pokličku přírodních věd.

Přírodní vědy v posledních letech nepatří mezi oblíbené předměty, které by středoškoláci studovali se zájmem. Pokusy se z hodin biologie, chemie či fyziky téměř vytrácejí a pedagogům se nedaří nadané studenty nadchnout. Na vysokoškolské obory přírodovědného a technického zaměření se tak hlásí stále méně a méně talentovaných uchazečů. V důsledku tak vysoké školy a výzkumná pracoviště trápí nedostatek schopných mladých vědců. V dnešní Třetí dimenzi se proto v repríze zaměříme na možnosti, jak talentované studenty zapojit do vědeckého bádání.

Logo

Proč se nadaní středoškoláci do vědy nehrnou? Jak je ke studiu přírodních a technických věd přitáhnout? Nakolik je může oslovit stáž, při níž se můžou vědcům dívat přímo pod ruce?

Pozvání Terezy Burianové k diskusi přijali Mgr. Michaela Žaludová, Ing. Květoslava Stejskalová, CSc., a RNDr. Radek Mikuláš, CSc.

Třetí dimenze začíná dnes ve 14.00.

Témata Třetí dimenze od 13. prosince do 17. prosince:

Pondělí: svatováclavská tradice
Úterý: vědcem na zkoušku
Středa: mlčení zabíjí
Čtvrtek: kultura informačního věku
Pátek: homosexualita

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.