„Temná hmota“ v naší genetické informaci – DNA

23. prosinec 2010

Když byl před 10 lety přečten lidský genom, vědce překvapilo, jak málo genů má člověk a jak velkou část naší genetické informace tvoří nekódující DNA, které se tehdy dokonce říkalo „smetí“ – anglickým termínem se označovala jako „junk DNA“.

Od té doby se o ní vědci dozvěděli řadu nových podrobností. Co tedy tato nekódující část DNA znamená? Už se ví, proč ji máme? Na to se Jana Olivová zeptala dvou našich špičkových badatelů – profesora Václava Hořejšího, který je ředitelem Ústavu molekulární genetiky Akademie věd a členem Učené společnosti ČR, a profesora Václava Pačese, který taktéž pracuje v Ústavu molekulární genetiky a je předsedou Učené společnosti ČR. Jako první odpovídá Václav Hořejší.

autor: Jana Olivová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.