Palestinci ’bojují‘ s Izraelci o poutníky přijíždějícími do Betléma

To, že Vánoce nemají pouze náboženský, ale také ekonomický rozměr, není potřeba dlouze rozebírat. Nejde jenom o vánoční nákupy. Své o tom vědí i v palestinském Betlémě. Do místa Ježíšova narození se sice každoročně sjíždějí desítky tisíc poutníků, aby si Vánoce připomněli právě tam. Jenže po pár hodinách se tito lidé většinou zase vracejí do Izraele. Často bez toho, aniž by u Palestinců utratili jediný dolar.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Palestinský policista sčítá kvůli statistice betlémské poutníky

Palestinský policista sčítá kvůli statistice betlémské poutníky | Foto: Břetislav Tureček | Zdroj: Český rozhlas

„Potřebujeme, aby tu lidé zůstávali. Z definice turisty vyplývá, že to není člověk, který jenom někam přijede, ale také trochu pobude,“ říká mi na hlavním náměstí v Betlémě zástupce palestinské vlády Xavier Abú Aíd.

„Letos do Betléma přijelo podle oficiálních statistik skoro jeden a půl miliónu lidí. Těch, kteří tu ale zůstanou, je daleko méně.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž zpravodaje Českého rozhlasu na Blízkém východě Břetislava Turečka z Betléma

Přesně takový je případ Herba a Kate. Americký křesťanský pár rovnou připouští, že v Betlémě chtějí strávit jen pár hodin a nocleh s večeří už mají zajištěné v izraelském hotelu.

„Nemáme žádné konkrétní plány, prostě se tu chceme potulovat, pozorovat lidi, dát si něco k jídlu a užít si to tady. Je skvělý den!“

„Vypadá to, že se Palestinci snaží zajistit, aby křesťané mohli přijíždět a v klidu tu slavit Vánoce. A to v téhle oblasti, kde je všechno tak proměnlivé a mír tak křehký, znamená hodně!“

Přetahování o peníze z turistiky

Palestinský představitel Abú Aíd ale dokládá, že politika pořád visí ve vzduchu. I kdyby totiž poutníci namísto v Jeruzalémě bydleli v daleko levnějším Betlémě, stejně by měli velmi obtížné možnosti cestování.

„Podařilo se nám rozšířit nabídku pro turisty a přitáhnout je do bezpečného města. Budujeme nové hotely. Stále ale platí, že kvůli izraelské okupaci je po dvou tisících let existence křesťanství Betlém oddělený od Jeruzaléma. A tak lidé, kteří odsud odjíždějí, musejí počítat s tím, že ztrácejí drahocenný čas na izraelském kontrolním stanovišti.“

Izraelsko-palestinské přetahování o peníze z turistiky se netýká pouze Vánoc. Většinou však souvisí právě s nábožensky orientovanými zájezdy. Zdá se ale, že zástupce církví nechávají tyto boje klidnými.

„To, že komerční rozměr svátků překrývá ten duchovní, není nic nového. A bohužel se to netýká pouze Betléma. Jenže i peníze jsou důležité, protože poutníci přinášejí obživu mnoha zdejším rodinám. Nemám z toho ale obavy, náboženský rozměr je tady v Betlémě pořád velmi silný,“ řekl Českému rozhlasu jeden z nejvyšších katolických představitelů, kustod pro Svatou zemi Pierbattista Pizzaballa.

Břetislav Tureček, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme