Flašar: Reformní snahy ve zdravotnictví jsou spíše nulové

Na personální oddělení nemocnic putují další a další výpovědi zdravotníků nespokojených s platy a pracovními podmínkami. Podle předběžných údajů se jedná celkově asi o čtvrtinu lékařů, například nemocnice na Vysočině jich ale budou postrádat bezmála 60 procent. Ministerstvo zdravotnictví vymýšlí scénáře, co dělat v případě nouze. Podle předsedy občanského sdružení Lékaři pro reformu Romana Flašara sklízejí politici to, co zaseli svojí dlouhodobou neaktivitou a nečinností, protože lékaři na reformu zdravotnictví upozorňují politiky už od roku 2007.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V berounské nemocnici otevřeli nové oddělení fyziatrie a rehabilitačního lékařství

V berounské nemocnici otevřeli nové oddělení fyziatrie a rehabilitačního lékařství | Foto: Petr Kološ

„Reformní snahy jsou spíše nulové, pan ministr Heger vymýšlí různé změny poplatků, což je naprosto okrajová záležitost a o skutečných reformách se zatím nemluví,“ říká Flašar.

Lékaři už upozorňovali ministra Julínka, že stav zdravotnictví je dobrý jen proto, že je dotován platy lékařů a že je nutná zásadní reforma, která úplně změní tok financí, zvýší efektivitu, zvýší přísun peněz a pak i zdravotníky dobře zaplatí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lékaři pro reformu.mp3

Podle Flašara nevyřeší problém ani splnění požadavků lékařů, že se navýší platy nemocničním lékařům, tím by se jen problém posunul o rok dál:

„Vůbec by se tím neřešily pracovní podmínky zdravotních sester, ambulantních lékařů, praktických lékařů, efektivity vynakládaných zdrojů. Lékaři akcí dávají politikům jasně najevo, že je nutné něco dělat, a to velmi rychle. My co se pohybujeme v praxi denně, tak to vidíme, nevidí to politici, kteří mají zdravotní péči zařízenou úplně někde jinde.“

Ministr zdravotnictví Leoš Heger představil lékařům některé teze svojí reformy. Například říká, že je nutné nejdříve určit standard a nadstandard, zabránit pacientům, aby se stejnou diagnózou obcházeli více lékařů. A chce, aby peníze šly s pacientem, ne aby nemocnice dostávaly paušální platby.

Podle Flašara není reforma dotažena správně, chybí konkurenční prvky, kterých se politici bojí:

„Myslím si, že základ reformy musí být v tom, že se na prvním místě stanoví standart péče, pak se řekne zdravotním pojišťovnám, že se tento standart musí pojištěncům zajistit, to sice ministr slibuje, ale musí se zajistit prostředky pojišťovnám, protože oni si musí péči u zdravotnických zařízení nakupovat za tržní ceny. Pojišťovny by si měly vybírat zařízení, které budou skutečně potřebovat a domluví si smluvní ceny.“

Tomáš Pavlíček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme