Kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger po sedmi letech končí

Po sedmi letech končí éra kalifornského guvernéra Arnolda Schwarzeneggera. Bývalý kulturista a hollywoodský herec předá funkci demokratovi Jerrymu Brownovi, který v listopadových volbách porazil republikánskou podnikatelku a miliardářku Meg Whitmanovou.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kalifornský guvernér Arnold Schwarzeneger

Kalifornský guvernér Arnold Schwarzeneger | Foto: Imagenet

„Mnoho věcí se mi nepovedlo,“ připouštěl v sérii rozhovorů sám republikánský guvernér Schwarzenegger. V prvé řadě nedokázal vyřešit chronické problémy s kalifornským rozpočtem. Snažil se sice omezit stále rostoucí výdaje, ale to znamenalo škrty, proti kterým se bouřily hlav ně odbory ve školství a vůbec ve veřejné sféře.

Přehrát

00:00 / 00:00

O éře kalifornského guvernéra Arnolda Schwarzeneggera mluvil na Radiožurnálu americký zpravodaj Českého rozhlasu Vít Pohanka

Z velké části jeho návrhy nakonec neprošly státní legislativou, které dominují demokraté. Podařilo se mu naopak prosadit omezování emisí skleníkových plynů v podobném rozsahu, jak o to usiluje Evropa.

Vzhledem k tomu, že je republikán, bylo to překvapivé, protože obecně jsou republikáni spíš proti takovým opatřením.

Především v důsledku ekonomických potíží byla se Schwarzeneggerovými výkony nakonec spokojená jen asi pětina až čtvrtina Kaliforňanů.„Celkově se dá říci, že Schwarzenegger v politice příliš úspěšný nebyl. Nedařilo se mu spolupracovat s kalifornským zákonodárným sborem. Nebyl také schopen získat na svoji stranu veřejnost. Jeho návrhy změn tedy byly zamítány nejen zákonodárci, ale i občany v různých referendech,“ říká amerikanista Jakub Lepš.

Lepš kritizuje i úsporná opatření kalifornského guvernéra: „Mnoho z jeho úsporných opatření mělo spíše podobu čarování s účetnictvím, jednalo se pouze o nominální úspory. Peníze získával pomocí různých půjček, což samozřejmě není dlouhodobě udržitelné. Platby různým dodavatelům měly například podobu dlužních úpisů, což je opravdu zoufalá situace.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Dobu vlády kalifornského guvernéra Arnolda Schwarzeneggera hodnotil na Rádiu Česko amerikanista Jakub Lepš

„Na druhou stranu se mu podařilo znovuzvolení v roce 2006, takže přinejmenším v té době úplně negativně být hodnocen nemohl. Hlavním důvodem, který je zmiňován, je to, že kromě toho, že se snažil působit jako reformátor, působil i jako centrista. To mu pomáhalo získávat voliče, spolu s bombastickou mluvou, kterou si přinesl ze světa filmu. S tím se ale dlouho vydržet nedá, což vysvětluje, proč jeho popularita klesala,“ uvádí Lepš a dodává:

„Dovedu si představit, že by Schwarzenegger mohl v příštím roce pomáhat v prezidentských volbách některému republikánskému kandidátu.“

Vít Pohanka, Naďa Bělovská, Ivana Šulcová, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme