Německo a Rakousko v květnu otevřou svůj pracovní trh

Poslední překážky, které bránily českým firmám i zaměstnancům v expanzi do Německa a Rakouska po 1. květnu padnou. Obě země jako poslední v EU naplno otevřou svůj pracovní trh. Podle odhadu spolkové agentury práce se vydá pracovat do Německa až sto tisíc nových pracovníků ze střední a východní Evropy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mladý muž

Mladý muž | Foto: Jiří Hošek

„Velká poptávka je po technických profesích. Počítačoví experti, programátoři, inženýři všech možných oborů, protože německé proexportní hospodářství si žádá právě technicky vzdělané síly. Mladí Němci totiž o studium technických disciplín nemají velký zájem,“ říká Reiner Klingholz z demografického institutu v Berlíně. Nečeká ale, že by se o tyto pozice masově ucházeli Češi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak se Německo staví k předpokládanému příchodu pracovní síly z východní Evropy zjišťovala zpravodajka Klára Stejskalová

„Především kvalifikovaným silám nabízí velmi dobré příležitosti i český pracovní trh. Samozřejmě, že někteří odejdou za lépe placenou prací. Ale když porovnáte životní náklady a veškeré věci kolem stěhování, tak o hromadný úprk pracovníků z Čech určitě nepůjde.“

„Proč by lidé opouštěli rodinu, své zázemí, když mají dobrou práci ve vlastní zemi a když vydělají podobné peníze jako tady,“ říká předseda německého odborového svazu IG Metall Berthold Huber. Přesto neskrývá určité obavy.

Dumpingové platy

„Vidím tu nebezpečí dumpingových platů. Možná, že firmy z Čech a Polska se budou snažit konkurovat zaměstnáním levné pracovní síly třeba i z Ukrajiny. To je velké nebezpečí. Ale věřím, že tak daleko to nezajde.“

Šéf IG Metall proto doufá, že vláda do května zavede minimální plat pro cizince. Němečtí ekonomové a statistici v posledních měsících neustále vydávali čísla, kolik pracovníků německému hospodářství schází. Bylo vůbec nutné, aby Německo spolu s Rakouskem jako jediné země Unie využili ochranu pracovního trhu do posledního možného momentu?

„Nesmíte zapomínat, že jsme v posledních 20 letech zažili mnoho zvratů, mnoho změn. Spojení východního a západního Německa přineslo řadu problémů, které ještě zdaleka neskončili,“ vysvětluje šéf IG Metall hlavní důvody německé neochoty otevřít brány pracovníkům z nových členských zemí Unie.

„Ve východním Německu se zhroutil veškerý průmysl a nové firmy zaměstnávají jen málo lidí. To nezaměstnanost v nových spolkových zemích prudce zvýšilo. A byly obavy, že příliv dalších pracovníků bez jakékoli kontroly situaci ještě zhorší.“

Ředitel demografického institutu na druhou stranu přiznává, že například Británie nebo Irsko trh otevřely a v letech 2004 až 2006 v době hospodářského boomu z masivního přílivu lidí z východní Evropy velmi profitovaly. Nyní i Německo spoléhá, že cizinci vyřeší problémy, se kterými se zdejší společnost potýká.

„Je zapotřebí sociálních pracovníků, pečovatelek. Německá společnost prudce stárne a není dost lidí, kteří by se dokázali postarat o staré lidi.“ Otázkou je, zda právě o tyto náročné a nepříliš dobře placené profese budou mít zrovna Češi zájem.

Klára Stejskalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme