Obrovský rak se skrýval vědcům před očima

20. leden 2011
Monitor

K tomu, abyste objevili nový druh, nemusíte cestovat nikam daleko. Dokazují to dva biologové, kteří v Tennessee našli nový druh raka.

Na světě žije asi 600 druhů raků a více než polovina z nich se vyskytuje severně od Mexika. Jedním z dobře prozkoumaných ohnisek biodiverzity raků jsou státy Alabama a Tennessee. Je proto s podivem, že právě na zdejší lokalitě Shoal Creek dvojice biologů z Illinoiské univerzity objevila nový, a navíc nijak malý račí druh. Rak, který dostal latinské jméno Barbicambarus simmonsi, zřejmě může dorůstat do podobné velikosti jako mořští humři. Nápadný je i pestrým zeleno-červeným vybarvením, namodralou ocasní ploutví a “chlupatými“ tykadly.

Biologové raka poprvé zahlédli na fotografiích z terénu a předpokládali, že by mohlo jít o druh Barbicambarus cornutus. Ten však tak daleko na jihu nikdy nebyl pozorován a na místo se vypravila expedice. Jen pár mil od místa, kde byla fotografie pořízena, našli vědci ve vodě pod velkým plochým kamenem první živý exemplář – samce. O něco později našli i samičku a mohli tak račí párek porovnat s již známými druhy. Výsledky studie potvrdily, že barevný rak je novým příslušníkem rodu Bambicarus, který byl až dosud považován za monotypický.

Zdroj: Proceedings of the Biological Society of Washington, University of Illinois at Urbana Champlain

autor: redakce ČRo Leonardo
Spustit audio