Nuevos Flamencos z Madridu

28. leden 2011

Flamenco vzniklo jako hudba společenské spodiny v těch nejchudších a rasově smíšených komunitách jižního Španělska, v nichž se střetávaly romské, maurské, židovské i evropské vlivy.

Podobně jako blues, reggae, tango či řecké rembetiko to byla původně hudba trpěná a živořící na okraji lidské společnosti, kterou většinová populace považovala za méněcennou. K vášnivým propagátorům flamenca patřil španělský básník Federico Garcia Lorca, který se jako pianista roku 1931 podílel na deseti nahrávkách flamencové tanečnice a zpěvačky, známé jako La Argentinita. Zajímavé je, že v téže době po Andalusii cestoval Karel Čapek, který o flamencu velmi poutavě píše ve svém Výletu do Španěl. Teoreticky je možné, že by se tedy Čapek s Lorcou setkali, dostupné prameny ale tuto možnost nepotvrzují. Na to, že dnes je flamenco světově respektovanou uměleckou disciplinou, mají podíl nejen virtuozové typu Paco de Lucii, ale i vlivné hudební vydavatelství Nuevos Medios se sídlem v Madridu.

Roku 1982 je založil Mario Pacheco, ovlivněný post-punkovou metodou do-it-yourself, a odchoval novou generaci hudebníků, známou jako Nuevos Flamencos. Pacheco zemřel koncem loňského roku a objevům jeho značky Nuevos Medios, kterou zdobí logo osobně navržené Joanem Miró, je věnována Čajovna Petra Dorůžky v pondělí 31. ledna.

Playlist k pořadu najdete zde.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.