Vychází časopis Naše příroda 01/2011

12. duben 2011

V letošním prvním čísle časopisu Naše příroda se s Janem Kusolitsem vypravíte za vyhladovělými zubry do Polska (na Slovensku je jich málo, tam je raději nepronásledujte), poodhalíte s čelovkou tajemství podzemních pískovcových labyrintů a objevíte tichou krásu předjarních Lužických hor v doprovodu Martina Janošky.

Nebudete už se muset rozčilovat nad kuním trusem na rohožce přede dveřmi, neboť Ivan Kňaze vám povypráví o tom, jak lze soužití s kunou skalní brát s humorem a nadsázkou. Pohled na zlaté kvítky hlaváčku jarního vás také určitě zahřeje, a pokud nezabere ani to, nezbývá, než se prozatím uvést do „nepravého“ zimního spánku dle receptu Ľubora Čačka…

Za zubry do Polska /Jan Kusolits
„Setkání s volně žijícími zubry v Knyszynském pralese byl nezapomenutelný zážitek. Jednou se mi podařilo dostat se asi na 20 m k šesti zubrům. Chodit blíž nemá smysl, poněvadž zubři buď utečou anebo – což je horší – mohou zaútočit, a to zvláště tehdy, když mají mláďata nebo když narazíte na starého býka samotáře. Je to obrovské, asi 3,5 m dlouhé a téměř 2 m vysoké zvíře dosahující hmotnosti až 1 tuny. Přímo od hlavy mu odstávají nevelké, v průřezu kulaté rohy a stáčejí se nahoru, špičkami poněkud dopředu. Postavou se podobá severoamerickému bizonovi.“

Logo

Soužití s kunou skalní / Ivan Kňaze
„Utíkal jsem dolů z půdy za nimi. Honička nepřestávala. Jednou dobíhá samici jeden samec a po chvíli zase druhý. Ani jeden se však, co jsem viděl, samice nedotkl. Chvílemi zůstali samci zase proti sobě, cenili zuby a zvláštně nadouvali hrudník, jako by chtěli zastrašit soka. Střety samců se neobešly ani bez skřeků, vrčení a pištění. Pak se situace poněkud zklidnila, jeden samec se cítil více ohrožen, s jakousi pokorou vydával žalostnější signál s bolestným přízvukem. Bylo již zjevně vidět, že mele z posledního, nakonec vysoce zavyl a uprchl ze hry.“

Časopis Naše příroda 01/2011

Obsah čísla 1/2011:

Mravenec lužní / Mladen Kaděra
Za zubry do Polska / Jan Kusolits
Soužití s kunou skalní / Ivan Kňaze
Tajemství zimního spánku / Ľubor Čačko
Naše stromy – javor mléč / Ivana Buttry
Hlaváček jarní, žlutý posel jara / Ivana Vojkovská
Setkání s orlovcem / Petr Korelus
Předjarní Lužické hory / Martin Janoška
Do přírody s Janou Kirschner / Tomáš Vynikal
Jedlé dary přírody – řeřišnice hořká / Květa Šimková
Podzemní labyrinty v pískovci / Dana Součková a Tomáš Prokeš
Kámen barvy krve holubičí / Hana a Vladimír Motyčkovi

Celé číslo časopisu si můžete prolistovat zde.

Článek a fotografie poskytl časopis Naše příroda.

Občanské sdružení Naše příroda je neziskovou organizací. Jejím základním cílem je informovat o přírodě, životním prostředí a jejich ochraně.


Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.