Hmyzí fosilie stará 100 milionů let

7. únor 2011
Monitor

Dravý hmyz podobný cvrčkům, který obývá Asii a Afriku, vypadá prakticky stejně jako před 100 miliony let.

Čeleď Schizodactylidae, která nemá české jméno, je velmi neobvyklou skupinou hmyzu příbuznou cvrčkům a kobylkám. Společným znakem jejích příslušníků jsou „pádlovité“ výběžky na končetinách, které usnadňují pohyb v sypkém písku. Tito velcí dravci žijí v písečných dunách Afriky, v jižní Asii a severní Indočíně. Ještě před 100 miliony let ale čeleď Schizodactylidae obývala Jižní Ameriku. Dokazuje to perfektně zachovalá fosilie, která pochází z vápenců na severovýchodě Brazílie.

Vzácný nález pomohl opravit chybnou klasifikaci jiného pravěkého dravého „cvrčka“ a zároveň dokázal, že skupina se od doby před pádem dinosaurů nijak zvlášť nezměnila. Přestože se fosilie od žijících druhů liší, hlavní prvky stavby těla jsou téměř stejné. Jinými slovy, draví „cvrčci“ z čeledi Schizodactylidae se už nejméně 100 milionů let nacházejí ve stavu evoluční stáze. A stejně jako svůj vzhled za tuto dobu nezměnili ani své oblíbené životní prostředí – další studie totiž ukazují, že v místě nálezu vládla v době spodní křídy polopoušť nebo poušť.

Zdroj: ScienceDaily, ZooKeys

autor: redakce ČRo Leonardo
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.