Tmavé želvy jsou bojovnější

2. březen 2011
Monitor

Želvě s hodně tmavými skvrnami na krunýři je lepší ustoupit z cesty. Podle nové studie platí, že tmavá barva je ukazatelem vysoké agresivity.

Želvy zelenavé poddruhu Eurotestudo boettgeri obývají Albánii, Řecko, Bulharsko a území bývalé Jugoslávie. Samci mezi sebou bojují mocnými šťouchanci krunýři a největším vítězstvím je po ně obrátit svého soka krunýřem dolů. Mezinárodní tým biologů, který zkoumal chování želv žijících v zajetí, zjistil, že bojovnost želvích samců silně souvisí s jejich zbarvením. Samci s hodně tmavými skvrnami na krunýři se do bitvy hrnuli daleko ochotněji než světle zbarvení samci, kteří byli víc nakloněni ústupu z cesty.

Aktivita obou barevných typů želv přitom byla stejná a souvislost mezi barvou a mírou agresivity nebyla ovlivněna ani velikostí těla, ani okolní teplotou. Také se netýkala jen vnitrodruhových třenic – tmaví samci se chovali daleko nebojácněji také vůči lidem, kteří simulovali blížícího se dravce nebo se želvám pokoušeli ukrást oblíbenou pochoutku. Podle autorů studie není vyloučené, že bojovnost a zbarvení jsou geneticky svázané a ovlivňují je stejné sady genů.

Zdroj: Animal Behaviour

autor: redakce ČRo Leonardo
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.