Krky sauropodů jako hadice od vysavače

24. březen 2011
Monitor

Obrovští býložraví dinosauři mohli mít dlouhé krky ne proto, aby dosáhli vysoko do stromů, ale aby si ušetřili pohyb při krmení blízko u země.

Býložraví dinosauři s dlouhými krky ze skupiny Sauropoda dosahovali délky 30 metrů a váhy přes 80 tun. Úctyhodné rozměry měl i jejich krk, který například u rodu Brachiosaurus dosahoval délky 9 metrů. Někteří vědci se domnívají, že dlouhý krk sauropodům – podobně jako žirafám – umožňoval spásání vyšších pater stromů a zároveň šetřil kroky mezi jednotlivými stromy. Opoziční skupina argumentuje, že energetické nároky na tlačení krve do takové výšky by byly příliš vysoké a že sauropodi pravděpodobně spásali vegetaci rostoucí blízko u země.

Evoluční ekologové ze dvou britských univerzit vytvořili matematický model, který umožnil vypočítat, jaké výhody dlouhý krk přinášel brachiosaurovi pasoucímu se při zemi. Brachiosaurus s devítimetrovým krkem by musel během pastvy udělat menší počet kroků než v případě, že by měl jen šestimetrový krk. Podle výpočtů vědců si tak ušetřil až 80 % energie vydávané při krmení. Sauropodi tedy mohli fungovat podobně jako těžké válcovité vysavače z poloviny minulého století, které se postavily doprostřed místnosti a do rohů člověk dosáhl díky dlouhé hadici. Jejich krk však nemohl růst do nekonečna – za hranicí 9 metrů totiž energetická úspora začala prudce klesat.

Brachiosaurus

Zdroj: Biology Letters

autor: redakce ČRo Leonardo
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.