Větší hyena, víc potomků

24. březen 2011
Monitor

Větší znamená úspěšnější – alespoň pokud mluvíme o rozmnožování hyen skvrnitých. Biologové z Michiganské univerzity to dokázali novým přístupem k měření tělesné velikosti zvířat.

Velikost těla je jedním z nejdůležitějších faktorů v životě zvířat. Ovlivňuje jak příjem potravy a riziko ulovení, tak rychlost a pohyblivost nebo atraktivitu pro opačné pohlaví. Jak se však ukazuje, k vystopování těchto vztahů někdy nestačí jen změřit výšku a délku těla – důležité jsou i jemnější rozdíly, například v délce končetin, která může ovlivnit přežití. Biologové z Michiganské univerzity to dokazují na hyenách skvrnitých (Crocuta crocuta) z afrických savan, které jsou pozoruhodné tím, že samice jsou větší než samci.

V Keni vědci odchytili skupinu samic, které uspali a na jejich tělech změřili celkem 13 parametrů včetně celkové délky, velikosti lebky a délky různých částí končetin. Zaznamenané údaje pak porovnali s počty mláďat, která samice porodila během až 20 let svého života. Zjistili tak, že větší samice žijí delší dobu a mají více potomků. Reprodukční úspěch ovlivňují zejména některé skupiny anatomických prvků. Podrobná měření odhalila, že s vyšším počtem mláďat souvisí například délka holení, výška v ramenou a délka těla hyeny.

Zdroj: Michigan State University

autor: redakce ČRo Leonardo
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.