Klinický psycholog Jiří Zíka říká, že hypnóza není spánek, ale terapeutický zákrok

31. květen 2011

Co je to vlastně hypnóza a k čemu slouží jsme se dozvěděli od největšího českého odborníka Jiřího Zíky, který byl hostem magazínu „Je jaká je“ v poslední květnový den (31. května) po 9:05 hodině.

Hypnóza není spánek. Ani to nejsou čáry. Podle klinického psychologa Jiřího Zíky je to terapeutický zákrok, který lidem pomáhá odnepaměti. První lékařem zapsané hypnotické pokusy pocházejí z konce 18. století, praktické zkušenosti ale sahají až do starověku.

„Dnes se hypnóza používá hlavně jako prostředek psychoterapie, tj. léčení pomocí psychologických metod. Spočívá v léčení nemocí, které vyplývají z psychiky. Ovlivňovat se ale dají i tělesné neduhy jako migrény, kožní onemocnění, různé strachy, deprese, úzkosti, nespavost, bolesti hlavy. Opravdu rád léčím bradavice, kde hypnóza působí velice rychle.“

Zajímavé výsledky má psycholog i s léčením obezity. „Já mám dokonce rekord. Před časem jsem v Nymburce dělal skupinový kurz nazvaný Hubneme s hypnózou a jedna paní tam za půl roku zhubla 39 kg. To je má rekordmanka. Takové efekty potřebují hlavně čas. Ale dá se pomoci. Nejde to tak, že budete jíst dorty a psycholog vás bude hypnotizovat. Tak to nefunguje.“

Jiří Zíka

Klienti J. Zíky hypnózu prý nejčastěji využívají až ve chvíli, kdy nepomohla klasická léčba. Často prý přicházejí s obavami, že se z hypnózy neproberou, že budou dělat nabo říkat něco co nechtějí. „To jsou všechno mýty a pověry.“

A jak taková hypnóza tzv. funguje? „To vlastně nikdo neví a nemůže říci na sto procent. Víme co a jak udělat, aby se člověk ponořil do transu. Víme co s tím dělat. Ale co v naší hlavě probíhá, to nikdo neví. Jde o to navodit stav tzv. disociace, dočasné oddělené vůle od těla a od psychiky. Díky tomuto oddělení můžeme lépe pracovat s nevědomím. Čili dávat užitečné podněty do podvědomí, resp. nevědomí, kde to pak pracuje.“

„Je to jako když zasadíme semínko a ono tam pak roste. Plno lidí čeká od hypnózy, že uděláme jedno sezení a všechno bude naruby. Takto to bývá opravdu jen málokdy. Někdy se to stává ale jde jen o promile klientů.“

Jaký by člověk měl být, aby byl lehce zhypnotizovatelný? Podle Zíky musí být hlavně dobře motivovaný. „Občas se dá pracovat i s tím, který tomu nevěří nebo se hypnózy bojí. Klíčové je to hlavně u malých dětí. Často to vůbec nechtějí a žádají o to jejich rodiče. Když to dítě ale opravdu nechce, tak s ním pracovat nejde.“

Je to podle Zíky škoda protože tato metoda může pomoci s mnoha nemocemi. Nevyléčí sice jejich podstatu, ale dokáže např. pomoci s nepříznivými projevy. Nevyléčí podstatu alergie, ale člověk po hypnotické léčbě např. zvládne procházku na rozkvetlé louce plné alergenů.

„Často také pracuji s lidmi, kteří se bojí létat a dnes toho nalétají. Rozhodně netvrdím, že je to něco jednoduchého. Tvrdím ale, že to jde.“ Hypnóza má také velmi dobré výsledky se zvládáním bolesti a s léčbou různých fóbií.

A jak prožívá hypnózu sám hypnotizér? „Byly to moc hezké pocity. Rád se dostávám do transu, kde nabírám energii. Platí staré pravidlo podle kterého 5 minut kvalitní hypnózy nahradí dvě hodiny spánku.“

„Normální hypnóza trvá tak 15–20 minut, může ale trvat jen několik sekund nebo celý den. Vím o jednom experimentu, kdy věhlasný odborník uvedl ženu do transu na celý týden.“ S úsměvem pak Zíka dodává: „Sám pro sebe jsem jednou v autobuse, na cestě mezi Brnem a Prahou, zhypnotizoval vlastní manželku. To bylo pouze pro mě.“

Jiří Zíka a Marie Retková
autor: lup
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.