Emilie Těšínská: Historie vědy

7. červen 2011
Vstupte!

Další Vstupte! v tomto týdnu přináší nezvyklé téma, totiž samostatný obor: dějiny vědy a osudy některých významných českých vědců.

Mgr. Emilie Těšínská absolvovala Matematicko-fyzikální fakultu UK v Praze (1971–1976) původně s vizí učit matematiku a fyziku na střední škole. Po ukončení studií se však začala zabývat dějinami fyziky, nejprve v oddělení dějin přírodních věd v Ústavu čs. a světových dějin ČSAV v Praze, v současné době působí v kabinetu pro dějiny vědy Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR v Praze.

Zabývá se hlavně výzkumem pramenů k dějinám české fyziky 2. poloviny 19. a celého 20. století. Zpracovala řadu textů o významných postavách naší vědy (František Běhounek, Václav Dolejšek, Augustin Žáček, Čeněk Strouhal, Ernst Mach, Jaroslav Šafránek) a podstatnou část své činnosti zaměřuje na výzkum historie radiologických a jaderných oborů v českých zemích. O zakotvování české fyziky v mezinárodním kontextu s Emilií Těšínskou rozmlouvat Martin Štoll.

Zítra ve Vstupte!

Zítřejší Vstupte! patří rozhovoru Ivana Boháčka, redaktora časopisu Vesmír s prof. MUDr. Jiřím Horáčkem, Ph.D. z Pražského psychiatrického centra. A hlavním tématem budou: Stavební kameny lidské mysli a jejich poruchy.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.