V Palácových zahradách se daří fíkům i modrým hruškám

11. září 2011
Po Česku

Ve správě Národního památkového ústavu nejsou jen hrady a zámky, sakrální objekty nebo památky lidové architektury, ale také krásné zahrady. Jedny z nejhezčích památkáři spravují pod Pražským hradem. Je jich pět a říká se jim zahrady pod Pražským hradem anebo Palácové zahrady. Právě do těch vás zveme na výlet či na vycházku Po Česku. Vstup je z jižních zahrad Pražského hradu anebo z Valdštejnské ulice. A tudy – mezi Pálffyovským a Malým Fürstenberským palácem – do nich vstoupíme právě teď.

V sobotním výletu Po Česku jsme se dozvěděli, kteří významní architekti se podíleli na výstavbě zahrad, kdo se zasloužil o jejich obnovu anebo že se v nich dodnes rodí víno.

„Stojíme v Malé Fürstenberské zahradě. Ta jediná je vystavěna v rokokovém stylu. Centrální úzké schodiště končí až na poslední terase a nechybí tu ani dvě oranžérie,“ ukazuje mi kastelánka Helena Doubková a dodává: „Do oranžérií se dříve přes zimu ukládaly citrusové plodiny. I my v nich v zimě skladujeme citróny nebo mandarinky.“

Hned vedle se rozkládá Velká Fürstenberská zahrada, která je po nedávné nákladné rekonstrukci také přístupná. Ovšem zvláštním vstupem. Patří totiž hlavnímu městu Praze.

V zahradách narazíte nejen na koniklec obecný, ale například i na fíky nebo modré hrušky

To už však stojíme v dolní části Velké Pálffyovské zahrady a kastelánka mi ukazuje: „Naproti kašně stojí brána se slunečními hodinami. Na ní čteme velice výstižný latinský nápis: Jasný buď po světě den a temné zaplašuj stíny. Jde o přání pro tyto zahrady.“

Pálffyovská zahrada má na rozdíl od sousední zahrady Kolowratské, která sloužila a slouží jako užitková, charakter okrasný. Nicméně i v ní se rodí ovoce – mišpule, fíky, které tu dokonce i dozrávají, broskve naroubované na mandloně anebo – světe, div se – modré hrušky. O kousek dál uvidíte i malou zahradu bylinkovou.

„V horní části Ledeburské zahrady nezapomeňte navštívit altán,“ podotýká mezitím Helena Doubková. „Altán je velice malebný, návštěvníci jej proto často využívají pro zásnuby.“

Ano, romantickým duším se musí toto místo s krásným výhledem na Prahu velmi líbit. Zážitkem může být také piknik v těchto zahradách.

Památkáři tu však řeší i problémy docela prozaické. Tak například na zdivu můžete postřehnout pásky, na kterých zjišťují pohyby masy Pražského hradu na vodu bohatém a docela strmém svahu.

To už mě má průvodkyně upozorňuje: „Ledeburská zahrada je velice pěkná okrasná zahrada, jde o čtyři zahrady, vesměs jsou osázeny růžemi.“

Palácové zahrady tvoří celkem pět zahrad – Ledeburská, Malá a Velká Pálffyovská, Kolowratská a Malá Fürstenberská zahrada

Mezi nimi sestupujeme do parteru zahrady. Ten z jedné strany uzavírá dvojramenné schodiště s fontánou, kterou zdobí socha Herkula, ze strany druhé nádherná sala terrena.

„Stála tu už v roce 1710, tehdy ještě nebyla vymalovaná. Později ji Václav Vavřinec Reiner vyzdobil freskami – jednak jde o zkázu Pompejí, jednak o bohatou mytologickou výzdobu.“

Dnes se právě tady odehrávají různé produkce. Během září se tu třeba v rámci Pražských barokních slavností hrají barokní opery.


Zobrazit polohu Palácových zahrad pod Pražským hradem na větší mapě

Spustit audio