Oživené barvy pravěké můry

23. listopad 2011

Vědci zrekonstruovali zbarvení motýla z fosílie staré 47 milionů let. Pravěká vřetenuška varovala své okolí zářivými barvami.

Ty nejjasnější barvy nemají v přírodě na svědomí barevné pigmenty, ale pravidelně uspořádané částice na povrchu peří, šupin nebo kůže. Hojně rozšířené jsou tyto tzv. strukturní barvy u motýlů. Vděčí jim za kovový lesk křídel například tropičtí motýli z čeledi morfovitých (Morphidae).

Rekonstrukce původních barev fosilní můry


Evoluce strukturního zbarvení je u mnoha živočichů stále velkou neznámou. Tým vědců z Yale University pod vedení Marie McNamarové prozkoumal detailně povrch křídel fosílie třetihorní můry staré 47 milionů roků. Podařilo se ji nalézt už v devatenáctém století v jemnozrnných břidlicích dolu Messel u německého Darmstadtu, kde se dokonale zachovala celá řada jedinečných fosílií.


Zkamenělá křídla můry z příbuzenstva dnešních zelenáčků (Procridinae) z čeledi vřetenuškovitých (Zygaenidae) mají v současnosti namodralou barvu. Za života můry však křídla vypadala úplně jinak. Tým Marie McNamarové prozkoumal jejich povrch pomocí elektronového mikroskopu a odhalil zachovanou vnitřní strukturu zkamenělých šupin. Pomocí matematických modelů pak byli vědci s to určit, jaké barvy taková struktura šupin křídlům dodávala. Výsledky zveřejněné v prestižním vědeckém časopise PLoS Biology dokazují, že křídla můry zářila nápadnou žlutozelenou barvou.

Struktura křídel můry při různém zvětšení

Pokud žila pravěká můra podobně jako dnešní zelenáčci, pak se živila nektarem květů a při jejich návštěvě musela být velmi nápadná. Mnohé z dnešních vřetenušek si nesou podobně nápadné zbarvení jako varování před jedovým arzenálem. Dokážou syntetizovat kyanidy a pro hmyzožravé obratlovce jsou nepoživatelní. Pravěká můra snad svou nápadnou barvou varovala třetihorní predátory před podobným nebezpečím.

autor: Jaroslav Petr
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.